Silna motywacja do rozpoczęcia prac remontowych nie zawsze wystarcza – potrzebujesz jeszcze wystarczającej liczby środków oraz solidnych wykonawców. Jeśli natomiast remont kojarzy Ci się tylko ze stresem czy „fachową” ekipą, zobacz jak dobrze się do niego przygotować.

 


Zacznij od sporządzenia rzetelnego kosztorysu remontu. Czasami wizja tego, co chciałbyś zrobić nie pokrywa się z tym, co rzeczywiście możesz wykonać. Dlatego też kosztorys musi uwzględniać zarówno koszty robotnicze, jak i wszystkie potrzebne materiały. Dobrze we wstępnym kosztorysie uwzględnić również nieplanowane wydatki. Zamierzasz kupić materiały w hurtowni? Dobrze, ale w takim przypadku upewnij się, czy aby na pewno w cenie jest również dowoź potrzebnych środków do domu.

Wiele problemów nastręcza już sam wybór ekipy remontowo-budowlanej. Często myślimy, że najważniejszą rzeczą jest zgromadzenie pieniędzy, a jakaś ekipa zawsze się znajdzie. Takie myślenie jest jednak błędne, ponieważ naprawdę dobre i solidne ekipy nie narzekają na brak zleceń i mogą nie uwzględnić nas szybko w swoim harmonogramie. Dlatego też poszukiwaniem dobrych fachowców powinieneś się zająć odpowiednio wcześniej.

Możesz popytać wśród znajomych (możliwość ocenienia efektów pracy konkretnych specjalistów), przejrzeć ogłoszenia w prasie albo też skorzystać z porad publikowanych na różnego rodzaju forach internetowych. Profesjonalistów poznasz chociażby po tym, jakimi narzędziami się posługują. Jeśli wybrana ekipa już od początku nie budzi szczególnego entuzjazmu, to może lepiej jednak zainwestować w inne osoby. Warto także zwrócić uwagę na to, czy ekipa może pochwalić się jakimś specjalistycznym certyfikatem.

Nie zapomnij przygotować pomieszczenia do remontu. Usuń z przejść zbędne drzwi i opróżnij meble, by w razie czego przenieść je bez trudu. Najlepiej dokładnie wysprzątaj mieszkanie przed wprowadzeniem do niego ekipy budowlanej. Ktoś mógłby powiedzieć, że to bez sensu, skoro i tak wnętrze niedługo będzie brudne. Jednakże brud czy piasek pod folią zabezpieczającą podłogę może przyczynić się zniszczenia warstwy ochronnej. Zwykle wszelkie remontowe przewinienia zwalamy na ekipę, tymczasem przed wieloma przykrymi niespodziankami możemy się ustrzec sami.

Najważniejsze z materiałów warto nabyć już wcześniej, by być pewnym, że w odpowiednim czasie ich nie zabraknie w markecie budowlanym, mowa tu upatrzonych z góry wzorach tapet czy terakoty.