Drabina to niezbędne urządzenie przy każdym remoncie i każdy, kto podejmuje się renowacji swego mieszkania, prędzej czy później będzie musiał ją nabyć. Jakie drabiny są najlepsze do remontowania mieszkań?

Drabina rozstawna

Jest najpopularniejszym rodzajem drabin. Taka drabina samodzielnie stoi, posiadać może stopnie, z jednej, lub dwóch stron. Bardzo praktyczna – przeznaczone do wyższych prac – jest przedłużka teleskopowa.

Drabina rozstawna jest przeważnie niewielka i lekka – nadaje się do drobnych remontów, rozwieszenia firan czy wymiany żarówki. Najczęściej spotkamy drabiny aluminiowe – najbardziej praktyczna i ergonomiczna ze wszystkich konstrukcji. Musi być jednak dobrze zaprojektowana, ponieważ aluminiowe drabiny są lekkie, a przez to mogą być bardzo niestabilne.

Specjalnie na potrzeby remontów różnej maści, zaprojektowano drabinę z podestem, na którym możemy położyć np. puszkę z farbą i pędzel. Podest dodatkowo stabilizuje pozycję drabiny. Przy kupnie takiej drabiny dokładnie przypatrzmy się jej stopniom. Powinny być one możliwie największe, tak aby zapewnić dobrą i stabilną podporę dla butów. Dobrze też, gdy stopnie posiadają antypoślizgowe wypukłości.

Drabina przystawna

Ten rodzaj drabiny pomocny jest szczególnie w przypadku zewnętrznych ścian domu. Takie konstrukcje mają jedno skrzydło, które opieramy o stabilną, pionową powierzchnię. Takie drabiny przybierają różne wielkości, mogą też być łączone teleskopowo w kilka pięter.

Najważniejsze przy wyborze drabiny jednak jest nie tylko jej rodzaj, ale również wielkość. Jeśli mamy mieszkanie w starym budownictwie, np. w starej kamienicy, pokoje mieszkalne przeważnie charakteryzują się wysoko zawieszonym sufitem, często na wysokość 4-5 metrów od podłogi. Do takich wnętrz potrzebujemy wysokich drabin, najlepsza byłaby drabina rozstawna teleskopowa. Do niższych – około 2,5 – 3 metrowych pokoi wystarczy prosta rozstawna ze wspomnianą już platformą. Ważny jest także materiał, z którego zbudowana jest drabina. Najbardziej wszechstronnymi konstrukcjami są konstrukcje aluminiowe. Drewno powoli wychodzi z obiegu, a stal, mimo że znacznie cięższa niż aluminium, nadaje drabinie stabilności, co jest użyteczne przy większych konstrukcjach.