Kiedy zakończymy już jesienne porządki na podwórku i przygotujemy się na nadejście zimy, ze spokojem możemy oddać się naszym hobby. Majsterkowicze na długie godziny potrafią zaszyć się w garażu czy piwnicy ze swoimi sprzętami i niczym MacGyver próbują stworzyć coś z niczego. O sposobach wiercenia już pisaliśmy, ale zanim do niego przystąpimy, musimy wybrać odpowiednie narzędzie.

Wiertarka idealna

Wiertarka jest jednym z urządzeń, które przyda się w każdym domu. Nawet jeżeli nie jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, to w trakcie awarii czy drobnych remontów będzie ona niezastąpiona. Producenci oferują nam różnego rodzaju urządzenia, które różnią się sposobem zasilania, parametrami oraz przeznaczeniem. Inny sprzęt przyda się majsterkowiczom, inny profesjonalnym budowlańcom, a jeszcze inny wybierzemy do doraźnych napraw. Dla osób, dla których wiertarka jest codziennym narzędziem pracy, niewielkie urządzenia o małej mocy mogą być mało przydatne. Profesjonaliści sięgają po wiertarki udarowe, które umożliwiają nawet wiercenie dziur w betonie. Urządzenia tego typu cechują się dużą mocną, dlatego ich użytkowania wymaga dużej siły i jest dosyć męczące. Jeżeli nie czujemy w sobie powołania do budowlani i większe prace wolimy powierzyć fachowcom, to do sporadycznego użytkowania wystarczy nam wiertarka akumulatorowa o niskiej mocy. Sprawdzi się ona także w warsztacie majsterkowicza. Przy większych i bardziej wymagających pracach niezastąpiona okaże się zapewne wiertarka elektryczna. Wykorzystamy ją nie tylko do wywiercania otworów, ale również do mieszania farby, zaprawy murarskiej, szlifowania powierzchni drewna czy wycinania otworów w ścianach. W sklepach budowlanych możemy zaopatrzyć się w specjalne końcówki, które umożliwią nam wykonanie tych prac.

A może wiertarko-wkrętarka?

Bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki gwarantują nam dużą swobodę ruchu, umożliwiając pracę na dużych przestrzeniach. Przydadzą się zatem nie tylko w domu, ale także do doraźnych napraw w ogrodzie czy piwnicy. Możemy zabrać ją również na działkę, na której nie ma dostępu do prądu, i wykorzystać jej możliwości. Urządzenia tego typu pozwalają nam na wywiercenie otworów w miękkich materiałach (drewnie, tworzywach sztucznych). Charakteryzuje je możliwość regulowania obrotów prawo/lewo – dzięki temu możemy również wkręcać i wykręcać śruby. Wybierając wiertarkę często czynnikiem decydującym o zakupie jest jej cena. Nie zapominajmy jednak o parametrach – urządzenie o większej mocy pozwoli nam na dłuższą i bardziej wydajną pracę. Przykładowo, model o napięciu 24V jest w wkręcić nawet kilkaset wkrętów, bez konieczności ładowania akumulatora.