Każdy miłośnik majsterkowania powinien mieć swój warsztat. Możemy w tym celu wyznaczyć skrawek powierzchni w garażu, lub wyznaczyć osobne pomieszczenie w domu- wszystko zależy od naszych chęci oraz możliwości mieszkaniowych. Dzisiaj chciałbym porozmawiać o wyposażeniu tego miejsca, w którym będziemy oddawać się pracy i hobby. Każdy warsztat powinien posiadać kilka elementów dzięki, którym praca w nim będzie przyjemna. Z całą pewnością będzie to stół warsztatowy, skrzynki i organizatory na narzędzia oraz niezbędne do pracy narzędzia i urządzenia.

Jeżeli chodzi o stół warsztatowy to możemy takowy zakupić w sklepie lub dostosować stary stół kuchenny. Dobrze żeby był on wyposażony przynajmniej w jedną szufladę, w której będziemy mogli przechowywać niezbędne przy pracy narzędzia. Wielkość stołu zależy przede wszystkim od charakteru prac jakie będziemy wykonywali. Bardzo ważne jest aby nad stołem znajdowało się oświetlenie, gdyż właśnie tutaj będziemy wykonywali większość precyzyjnych prac. Warto także wyposażyć stół w dodatkową lampkę, którą będziemy zaświecać podczas pracy z drobnymi elementami. Prawidłowe oświetlenie warsztatu jest niezwykle ważne albowiem ma ono bezpośrednie przełożenie na jakość wykonywanej pracy i oczywiście na nasze zdrowie. Przy stole warsztatowym koniecznie powinno znaleźć się imadło.

 

Szafki do warsztatu również możemy pozyskać ze starych już nieużywanych w domu mebli. Warto jednak dodatkowo wyposażyć się w tak zwany system haków i wieszaków „elfa”. Jest to nic innego jak kratownica umocowana do ściany a do niej przyczepione elementy zestawu takie jak: wieszaki na klucze, wieszaki na śrubokręty, pojemniki, haczyki na narzędzia, haczyki na kombinerki, itp. Ułożenie poszczególnych części możemy dowolnie modyfikować. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie narzędzia będziemy mieli zawsze pod ręką. Uporządkowane z pewnością będą nam dłużej i lepiej służyć.

Warto także wyposażyć się w różnego rodzaju organizery oraz pojemniki na drobne elementy takie jak: śruby, nakrętki, podkładki, gwoździe itp. Przydadzą się także skrzynki na narzędzia, które ułatwią transport poszczególnych urządzeń. Jedne z nich są małe i poręczne inne przypominają szafy narzędziowe, natomiast wyposażone są w kółka ułatwiające ich transport. Skrzynkę najlepiej wybrać taką, by pasowała do naszych potrzeb zależności od potrzeb i była praktyczna.