instalacja elektrycznaPodczas remontu łazienki, zanim przyjdą i rozstawią swoje narzędzia kafelkarze, tynkarze, bądź wszelkiej innej maści specjaliści, należy zająć się kwestią prawidłowego zaprojektowania instalacji elektrycznej.

 

Wykonanie instalacji wcale nie jest kwestią oczywistą. Istnieje wiele sposobów wykonania instalacji elektrycznych.   Należy naprawdę dobrze zastanowić się,  gdzie chcemy mieć gniazdka, elektryczne i, co najważniejsze – jaki rodzaj światła będzie dla nas najkorzystniejszy. W obecnych czasach na rynku znajdziemy ogromny wybór wszelkiego sposobów oświetlenia łazienki warto jednak skupić się przede wszystkim na solidności wykonania, i spełnianych przez firmę normach bezpieczeństwa (co w przypadku zawilgoconej łazienki ma szczególne znaczenie).

Pamiętajmy aby wszelkie gniazda, włączniki i cały osprzęt spełniał normę IP 65 (czyli był wodoszczelny). Jeśli już zastanowimy się jak najkorzystniej porozmieszczać poszczególne punkty instalacji, czas wybrać sposób w jaki można taką instalacje wykonać. Odradza się stosowanie nieco przebrzmiałej już technologii w postaci montowania tzw. „puszek” łączeniowych pod sufitem. Jest to zbędny w jakim, po czasie,  może zbierać się wilgoć, która może powodować rozmaite awarie.

Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja wykonana „bezpuszkowo”. Gwarantuje ona większe bezpieczeństwo użytkowania, oraz mniejszą awaryjność całej instalacji. Jeśli natomiast w naszej łazience chcemy wykonać nową posadzkę najlepiej jest wszelkie przewody poprowadzić w giętkich plastikowych ochronnych rurkach właśnie w posadzce. Zaoszczędzi to czasu ekipie wykonującej instalacje  metraż zużytego kabla, który nie będzie niepotrzebnie wędrował  po ścianach. Jeśli pragniemy zaś drewnianej podłogi w łazience, polecam zapoznać się z tym artykułem http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/drewno-w-lazience-parametry-zastosowanie-i-konserwacja.html

Dla posiadających grubszy portfel warto wspomnieć o stosunkowo nowej (jednak droższej) technologii, czyli instalacji przekaźnikowej. Jest ona bardzo bezpieczna dla użytkownika. Jest zaprojektowana tak, że w miejscach wszelkich włączników układane są cienkie kable w których nie biegnie popularne 230V lecz niewielkie napięcie sterujące tzw. przekaźnikiem umieszczonym w głównej rozdzielni prądu. Takie rozwiązanie jest bezpieczne, co jest szczególnie ważne w miejscach  narażonych na wilgoć,

Na koniec pamiętajmy! Wszelkie instalacje powinny być trójprzewodowe, i posiadać przewód ochronny podłączony do wszystkich metalowych obudów oraz specjalne zabezpieczenie różnicowoprądowe. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo dla nas samych oraz użytkowników instalacji.