zywoplotWiele osób myśląc o żywopłocie zniechęca się do jego posadzenia, uważając, że jego pielęgnacja wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Nic bardziej mylnego. Żywopłot za cenę kilku zabiegów pielęgnacyjnych potrafi spełniać wiele praktycznych funkcji dla naszego ogrodu, w tym:

  • Tłumić hałas dobiegający z ulicy (gdy nasz działka znajduje się w centrum miasta),
  • Chronić naszą działkę przed wścibskim okiem sąsiadów, mieszkających tuż obok nas,
  • Chronić ogród przed silnym wiatrem,
  • Dawać piękne wykończenie i estetyczny wygląd,
  • Skutecznie ogradzać działkę, zakrywając jednocześnie mało efektowny płot lub ogrodzenie z siatki.

Oczywiście żywopłot, jak każda inna roślina potrzebuje odrobiny naszej ingerencji i pomocy, by móc rosnąć i wyglądać naprawdę dobrze.

Jest kilka czynności, jakie przy żywopłocie należy wykonywać systematycznie, jest to chociażby:

Nawożenie, podlewanie, strzyżenie.

Nawożenie żywopłotu to nic innego jak dostarczanie mu niezbędnych substancji i związków mineralnych w postaci kompostu lub gotowego środka zakupionego w sklepie ogrodniczym.

Grunt w tym, by o nawożeniu nie zapominać przynajmniej trzy razy do roku-najlepiej wiosną, w czerwcu oraz na przełomie lipca i sierpnia.

Podlewanie jest oczywiście naturalną potrzebą każdej rośliny. W przypadku żywopłotu największe znaczenie ma systematyczność. Więcej wody potrzebują młode rośliny, które dopiero rozpoczynają wzrost. Większym należy dostarczyć taką ilość wody, by chronić ich gałęzie przed nadmiernym przesuszeniem.

Wreszcie trzecim zabiegiem pielęgnacyjnym naszego żywopłotu jest strzyżenie. Skracanie gałęzi rozrastających się zbyt mocno to naturalny zabieg, który ma zachęcić roślinę do rozrostu ku górze. W ten sposób w znacznie szybszym czasie uzyskamy wielkość rośliny, która będzie nas zadowalała w pełni.

Przycinanie rośliny rozpoczynajmy zawsze od boków. Dobrze przycięty żywopłot zawsze powinien być nieco szerszy na dole i węższy przy górnej granicy.

Ogólna zasada nadawania kształtu żywopłotu odnosi się do różnych jego odmian np. bukszpanowi możemy nadawać dowolne kształty, a z kolei cyprysika praktycznie wcale się nie podcina.

zywoplot