Każdy majsterkowicz, oprócz dobrych, sprawnych narzędzi, powinien posiadać także odpowiedni ubiór, który będzie zabezpieczał przed ewentualnymi urazami i skaleczeniami. Co taki strój powinien zawierać?

Większość z nas uważa, że w domu, garażu, czy na ogródku nie obowiązują żadne zasady BHP. Jest to Duzy błąd z naszej strony. W końcu aż 17% śmiertelnych wypadków ma miejsce właśnie w domu. To dlatego, że wbrew pozorom, naszym codziennym otoczeniu również wykonujemy czynności niebezpieczne, choć z pozoru takie nie są. Toteż w pewnych sytuacjach powinniśmy pomyśleć o odpowiednim ubiorze. Oczywiście dla kogoś, kto tylko wbija gwóźdź, maluje ścianę lub podkleja wykładzinę, specjalne zabezpieczenia nie są potrzebne. Jednak w bardziej zaawansowanych pracach specjalny strój może się przydać. W co zatem powinniśmy się zaopatrzyć?

ubranie robocze

Odzież ochronna – najlepsze są zestawy, czyli spodnie na regulowanych szelkach oraz kurtka. Ogrodniczki powinny być z dobrego, wytrzymałego materiału, z kieszeniami i umocnieniami na pośladkach. Kurtka także powinna posiadać sporo kieszeni, które ułatwią pracę każdemu majsterkowiczowi. Dobrze, żeby miała wzmocnienia na łokciach.

Obuwie robocze – musi być solidne i wytrzymałe, najlepiej antypoślizgowe, dzięki czemu uchroni nas przed ewentualnym upadkiem. Noski powinny być wzmocnione, by chroniły stopę, a w szczególności palce, przed urazami wskutek uderzenia ciężkimi narzędziami lub innymi przedmiotami.

Rękawice – najlepiej mieć dwa rodzaje: grubsze, wzmocnione – do prac cięższych, podczas których musimy chronić palce przed urazami i lateksowe – do prac lżejszych, podczas których mamy styczność z niebezpiecznymi dla skóry substancjami.

Ochrona głowy i twarzy – najlepiej jest zaopatrzyć się w kask, który będziemy wykorzystywać przy cięższych pracach. Przydadzą się także okulary, gogle lub specjalna maska do spawania, które ochronią oczy i twarz przed iskrami, pyłkami, trocinami i tym podobnymi zagrożeniami dla wzroku i skóry.

kask i rękawice

Ochrona uszu – do prac, przy których wytwarzane są duże hałasy, potrzebne nam będą nauszniki lub specjalne wkładki chroniące uszy przed nadmiernymi dźwiękami wiertarki, piły i innych narzędzi.

Maski – maski chroniące nasze drogi oddechowe przed różnymi oparami i szkodliwymi dla nich substancjami, przydadzą się podczas prac z różnymi toksycznymi preparatami, na przykład lakierami.

Wszystkie wymienione elementy są bardzo ważne i mogą nierzadko ochronić nasze zdrowie, a nawet życie. Nie zapominajmy więc o takich szczegółach i zaopatrzmy się w odzież ochronną.