Zawiłe zakręty historii nie oszczędziły nawet przedsiębiorstw, które opierają swoją renomę na solidności i niezmienności. Losy ludzi stali i metalu są żywe i zmienne, dlatego choćby z ciekawości warto dowiedzieć się skąd pochodzą nasze narzędzia.

Hitachi

Firma, która straszyła nas na początku lat 90. XX wieku reklamą „To hit, to Hitachi”, powstała w 1910 za sprawą inżyniera Namihei Odary, który sprzedawał pierwszy japoński motor elektryczny silnik asynchroniczny do kopalni w Hitachi. Jej nazwa oznacza „wschodzące słońce”.

Black & Decker

Założyciele użyczyli w 1910 roku swoich nazwisk tej firmie, co ciekawe jeden z nich, Alonzo G. Decker, nie skończył nawet szkoły podstawowej. Mimo to już w 1917 wprowadzili na rynek pierwszą wiertarkę elektryczną. W czasie wojny firma została odznaczona trzema medalami za pomoc w wysiłku zbrojnym.

Bosch

Firma została założona przez Roberta Boscha w Stuttgarcie, w 1885. Początkowo zajmowała się przede wszystkim produkcją dynam, ale już na początku XX wieku rozszerzyła swoją działalność. W latach trzydziestych rozpoczęła produkcję wycieraczek i zestawów radiowych do samochodów pod marką Blaupunkt.

firmy narzędziowe

Fiskars

Historia tej fińskiej firmy zaczyna się w 1649 roku, gdy holenderski kupiec Peter Thorworste zakłada faktorię w lasach okalających Raseborg. Wytwarzała cenione w całej Europie narzędzia, a ponad 130 lat temu znajduje swoją specjalność – nożyce. Charakterystyczne, z pomarańczową rączką, weszły do obiegu w 1967. Jedna z pierwszych firm produkujących kuchenki mikrofalowe.

DeWalt

Założona przez Amerykanina Rayomnda DeWalta w 1924, w dwa lata po opatentowaniu przez niego skrawarki. W 1960 została sprzedana korporacji Black & Decker, w celu podniesienia prestiżu firmy, do tej pory kojarzonej ze sprzętem średniej jakości.

Niektóre firmy związane z przemysłem ciężkim znajdowały całkowicie nowe powołania, o ciekawych przebranżowieniach czytaj tutaj.