Sporo osób posiada wiertarkę w domu. I słusznie, bo jest to jedno z bardziej przydatnych narzędzi. Warto przed zakupem odpowiedniego modelu, zastanowić się nad paroma kwestiami. Wtedy będzie łatwiej podjąć decyzję.

Wersja amatorska czy profesjonalna?

Tak naprawdę do użytku domowego odpowiednia będzie wiertarka bardziej amatorska. Nie jest ona o wiele gorsza, po prostu nie jest nastawiona na ciągłą i obciążającą pracę, a jedynie doraźne naprawy czy wiercenie dziur pod obrazy albo półki. Takie amatorskie urządzenie do użytku domowego na pewno będzie wystarczające, a przy tym cena urządzenia jest bardziej przystępna, niż w przypadku urządzeń całkiem profesjonalnych.

Z udarem czy bez?

Warto zastanowić się do prac, w jakich materiałach będzie nam takie urządzenie potrzebne. Gdy chodzi o wiercenie otworów w materiałach bardzo twardych, jak beton, to na pewno przyda się wiertarka udarowa. Musimy jednak mieć na uwadze to, że w wersji amatorskiej nie będzie miała ona zbyt dużej mocy. Jeśli trudno nam wybrać, to może lepiej będzie zdecydować się na urządzenie, w przypadku którego można włączać lub wyłączyć udar w miarę potrzeby.

Dodatkowe możliwości

Gdy już kupujemy takie urządzenie, to warto sprawdzić, co jeszcze producent oferuje nam dodatkowo. Na pewno przydatnym narzędziem jest mieszarka, którą docenimy w przy okazji remontu. Można nią bardzo szybko i dokładnie wymieszać na przykład zaprawę albo klej. Czasem w zestawie są również wiertła, jednak to nie zdarza się tak często. Natomiast warto poszukać jakichś ciekawych promocji. Może się bowiem okazać, że uda się znaleźć w zestawie na przykład wiertła do szkła, które pozwalają na robienie precyzyjnych otworów w materiałach szklanych. Więcej informacji znajdziesz też w artykule Wybieramy wiertarkę. Jakie mamy rodzaje? Jakie parametry powinna mieć?

wooden-board-1337250_960_720

A może wiertarko-wkrętarka?

Funkcja wkręcania śrubek jest bardzo przydatna. Wszelkiego rodzaju montaż mebli jest niesamowicie łatwy, szybki i przyjemny z takim urządzeniem. W domu często zdarzają się tego typu prace, dlatego wkrętarka na pewno się przyda. Jednak często wiertarko-wkrętarki nie posiadają funkcji udarowej i nadają się do wiercenia jedynie w materiałach miękkich. Na rynku można spotkać też modele z udarem, jednak są one bardzo drogie. Dlatego czasem bardziej opłaca się kupić osobno wiertarkę i wkrętarkę.