imadłoKażdy, kto wykonuje różnorodne prace w swoim warsztacie, potwierdzi, że imadło to absolutna podstawa wyposażenia.

Główne zastosowanie imadła polega na mocowaniu w nim przedmiotów, które będziemy poddawać obróbce, czy to ręcznej czy też mechanicznej.

Na podstawową budowę typowego imaga składają się dwie szczęki i śruba, za pomocą której szczęki się zaciska, poprzez napędzanie jej pokrętłem. Jeżeli jednak mówimy o bardzo dużych imadłach, czy też specjalistycznych imadłach maszynowych, wówczas ich budowa jest o wiele bardziej skomplikowana. Dodatkowymi elementami są tu: korpus, element służący do zamocowania do stołu warsztatowego, a także obrotnice, przeguby i kątowe podziałki.

Wśród wszystkich rodzajów imadeł wyróżnić możemy imadła ręczne, czyli takie, które nie wymagają zamocowania do stabilnego elementu (przykładowo właśnie stołu warsztatowego), imadła maszynowe – je mocuje się bezpośrednio co obrabianego elementu na obrabiarkach. Poza tym istnieją również imadła kątowe, jubilerskie i obrotowe.

Główny podział imadeł rozróżnia je na dwie grupy, imadeł ślusarskich i stolarskich.

Obrabiarki to maszyny, które wykorzystywane są tylko podczas mechanicznej obróbki. Chodzi tu przede wszystkim o nadanie im pożądanych kształtów, wymiarów czy faktury powierzchni. Istnieje cała masa różnego rodzaju obrabiarek, które dopasowane są swoją budową i funkcjami do wykonywania konkretnych prac. Wśród obrabiarek skrawających, najbardziej znane to tokarki, wiertarki, frezarki, strugarki, dłutownice, przeciągarki i szlifierki.