Wejście do domu musi być dla nas przede wszystkim funkcjonalne. Najważniejszą rolę jaką pełnią, drzwi jest ochrona budynku, nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale również przed hałasem, czy nieproszonymi gośćmi. Drzwi wejściowe to również element dekoracyjny, który stanowi wykończenie domu i przyciąga uwagę naszych gości i przechodniów. Jak zatem dobrze zdecydować się na odpowiednie drzwi do naszego domu?

Duży wybór

Na rynku jest wiele rodzajów drzwi, dzięki czemu możliwe jest dobranie ich do domu tradycyjnego, jak również i tego nowoczesnego. Należy jednocześnie pamiętać, że nie da się zainwestować mało w dobre drzwi wejściowe. Tanie drzwi bardzo często psują wygląd całego domu, a dodatkowo nie spełniają swojej funkcji zabezpieczającej.

pexels-photo

Ciekawe pomysły

W przypadku domów nawiązujących swoim charakterem do dawnych rezydencji dworkowych najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi wejściowych w centralnym miejscu, najlepiej dwu skrzydłowych. Dodatkowo niezwykłym atutem będzie odpowiednie otoczenie, np. małej werandy, na której zostaną one wyeksponowane i na której latem będzie można usiąść wygodnie na fotelu. Modne dzisiaj domy bryłowe wymagają jednak zupełnie innego rodzaju drzwi wejściowych – nawet wówczas, kiedy umiejscowione one są w narożniku domu.

Nie można ich zostawić kwestii przypadku, należy je odpowiednio dobrać. Asymetryczne umiejscowienie drzwi bardzo pasuje do domów modernistycznych, jednakże można takie rozwiązanie stosować również wtedy, kiedy wejście do domu znajduje się np. z boku budynku.

Drzwi wejściowe jest najłatwiej dobrać do domów wykończonych tynkiem lub pomalowanych farbą, jeszcze prościej jest je dobrać wówczas, kiedy zdecydujemy się na ich jednolitą kolorystykę. Zaciekawiony? Sprawdź też tutaj.

Jakie wybrać?

Chcąc wyróżnić drzwi wejściowe, najlepiej jest zdecydować się na ich odmienny kolor, materiał, z jakiego zostały wykonane, jak również ich fakturę. Zlane z całym domem drzwi wejściowe nie wyglądają dobrze i tracą na znaczeniu. W przypadku domu wykończonego chropowatym tynkiem, czy też cegłą najlepiej jest dobrać drzwi w prostej, najlepiej płytowej budowie.

W przypadku nowoczesnego budownictwa, kiedy elewacja jest wykończona drewnianą oblicówką, można dobrać drzwi wykonane ze szkła lub z metalu. Drzwi wykonane z drewna bardzo dobrze komponują się z białymi oknami – jak również zielonymi oraz niebieskimi. Jeżeli na elewacji domu występuje dużo detali, warto, aby drewno, z jakiego zostały wykonane drzwi, pasowało kolorystycznie do podbicia dachu lub do koloru balustrad – wówczas stanowić będzie ona spójną całość.