Telewizor zawieszony na ścianie to dość powszechne, ale w dalszym ciągu chętnie wybierane rozwiązanie w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Co jednak musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na nie również we własnym salonie?

Modele uchwytów pod telewizor można podzielić na trzy podstawowe kategorie: uchwyty stałe, uchylne oraz obrotowe. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Uchwyty stałe

Uchwyty stałe to jedno z popularniejszych rozwiązań, stosowane przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. W przypadku uchwytów stałych telewizor umieszcza się zwykle na linii oczu.

Atutem tego wariantu jest fakt, że urządzenie nie odstaje od ściany, w związku z czym całość prezentuje się estetycznie i elegancko.

Uchwyty uchylne

Ten rodzaj uchwytów stosowany jest głównie w przypadkach, w których nie ma możliwości umieszczenia telewizora na linii wzroku. W takiej sytuacji urządzenie montowane jest nad tą linią, a dzięki możliwości regulacji ustawia się kąt jego nachylenia.

Uchylny uchwyt na telewizor to polecane rozwiązanie również wtedy, gdy nasze dzieci oglądają telewizję na leżąco lub siedząc na podłodze. Zaletą tego modelu jest także możliwość otrzymania obrazu o intensywniejszych barwach oraz współpracy z cięższymi ekranami.

Uchwyty obrotowe

Tego typu uchwyty sprawdzają się głównie w większych pomieszczeniach oraz w sytuacjach, gdy często zmieniamy położenie telewizora lub jego ustawienie. Za sprawą dużej możliwości manewrowania zyskujemy też łatwiejszy dostęp do portów z tyłu urządzenia.

Jaki uchwyt najlepszy?

Kupując uchwyt pod telewizor weźmy pod uwagę przede wszystkim wagę sprzętu oraz rozstaw otworów pod śruby montażowe. Zwróćmy uwagę, by telewizor nie był cięższy niż maksymalne dopuszczalne obciążenie uchwytu.

W niektórych przypadkach należy także wziąć pod uwagę przekątną ekranu telewizora, która będzie miała znaczenie przy wyregulowaniu jego ustawienia na uchwycie.