Niezbędny w kuchni, to w nim myjemy (a czasami przetrzymujemy do „namoczenia”) naczynia, mięso, warzywa i owoce. Jeśli jeszcze nie mamy tego sprzętu, musimy jak najszybciej nadrobić zaległości.

Rodzaje

Od tego, jaki kupimy zlewozmywak, zazwyczaj zależy sposób jego montażu. Najczęstszym rozwiązaniem ze względu na prostotę montażu i dostępność są wersje ze stali nierdzewnej lub emaliowanej, które zwykle nakłada sie na szafkę. Możemy też zainteresować się opcją odrobinę trudniejszą do zamontowania, ale znacznie odporniejszą czyli zlewozmywakiem wpuszczanym w blat. Sprawdźmy koniecznie, czy w zestawie znajduje się komplet usczelek, zapobiegających przenikaniu wody. Na samym końcu, jeżeli w naszej kuchni znajduje się blat z konglomeratów lub kamienia, możemy zastosować do nich zlewozmywak podwieszany. Od niego zaczniemy.

Zlewozmywaki podwieszane

Ten rodzaj zlewy przymocowuje się za pomocą specjalnych uchwytów (powinny znaleźć się w komplecie), a miejsce połączenia uszczelnia silikonem, najlepiej wersją higrofobijną.

Blat pod który podwiesimy zlewozmywak powinien być odporny na wilgoć, bo jest narażony na ciągłe działanie wody. Najlepiej jeśli będzie z kamienia, ceramiki lub kompozytów. Odpływ ze zlewozmywaka łączy się z kanalizacją przez syfon, zwykle z tworzywa. Jeśli nie było go w komplecie ze zlewozmywakiem, będziemy musieli się w niego zaopatrzyć własnym sumptem.

montaż zlewozmywaka

Poszczególne elementów syfonu skręca się ze sobą i łączy z odpływem. Miejsca połączeń muszą być uszczelnione, ponownie możemy zastosować silikon bądź żywicę epoksydową.

Zlewozmywaki nakładane na szafkę

Niezwykle popularne zlewozmywaki nakładane na szafkę znajdziemy w większości kuchni. Wykonane są ze stali nierdzewnej lub emaliowanej, dopasowane do typowych szafek kuchennych o wymiarach 50, 60, 80 i 120 cm, zwykle prostokątne. Opiera się je na bokach szafki, a ich krawędź stykająca się ze ścianą jest zazwyczaj zakończona zakładką, która ogranicza przenikanie wody za szafkę. Taka wilgoć pozostaje tam bardzo długo i może wywołać grzyba, dlatego lepiej uszczelnić dodatkowo krawędź.

Zlewozmywaki do wbudowania w blat

Wersje przeznaczone do wbudowania osadza się w otworze wyciętym w blacie. Musi on zapewniać oparcie lub równą wysokość między powierzchnią blatu a zlewozmywaka. Miejsce styku krawędzi musi być dobrze uszczelnione wodoopornym środkiem.

Kupując zlewozmywak, powinniśmy otrzymać komplet uszczelek mających zapobiec przenikaniu wody w tym miejscu. Dobrze jest jednak dodatkowo uszczelnić je silikonem.