Lato i wczesna jesień to szczyt sezonu budowlanego. Wtedy właśnie wykonuje się znaczną ilość prac na placu budowy, ponieważ występują ku temu najbardziej sprzyjające warunki. Niestety w sezonie najtrudniej również o dobrych fachowców. Dlatego część prac warto zaplanować na okres zimowy – dzięki temu nie będziemy musieli robić przerwy w budowie wymarzonego domu.

Dobra organizacja budowy to postawa sprawnego przebiegu całego procesu. Jeśli zależy nam na czasie, część prac zaplanujmy na okres zimowy – miesiące od grudnia do marca również możemy zagospodarować w harmonogramie budowy.

Czego nie wolno wykonywać zimą?

Z pewnością w okresie zimowym możemy zrezygnować z przygotowywania fundamentów, wylewania posadzek czy tynkowania. Niskie temperatury oraz wilgotność nie wpłyną dobrze na proces wiązania się mokrych materiałów budowlanych, co w rezultacie mogłoby przełożyć się na ich parametry wytrzymałościowe. Podobnie w zimie powinniśmy zrezygnować z ocieplania budynku ora przygotowania elewacji. Wełna oraz styropian mogą zawilgotnieć, a to z kolei prowadziło by do bardzo szybkiego pojawienia się na fasadach grzybów oraz pleśni.

Do środka

W zimie prace budowlane powinniśmy przenieść do środka budynku. Aby zapewnić sobie możliwość pracy, gdy na zewnątrz temperatury będą niskie, dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsze uruchomienie kominka. Dlatego właśnie jego wykonanie warto zaplanować na wczesnym etapie wykańczania wnętrz. Jeśli to nie będzie możliwe można podłączyć do instalacji wentylacyjnej tymczasowy piecyk lub kozę opalaną drewnem czy różnego rodzaju grzałki. W pomieszczeniach, w których temperatura osiągnie mniej więcej 5-7 stopni Celsjusza będziemy mogli przystąpić do wykonywania ścianek działowych oraz tynkowania, przyklejania płytek itd. W takich warunkach kleje oraz zaprawy będą się dobrze wiązały. Wiele ciekawych porad na temat organizacji tego typu prac można przeczytać w artykule pt. Jak zaplanować remont? Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć.

Przeniesienie części prac na okres zimowy jest dobrym rozwiązaniem również dlatego, że w tym czasie wielu fachowców ma mniej pracy. Ponadto w hurtowniach łatwiej o materiały budowlane czy sprawne zamówienie dostawy potrzebnych produktów. Dlatego właśnie przygotowując harmonogram prac budowlanych, należy również uwzględnić zimowe miesiące w swoim terminarzu.