Lutowanie to jedna z podstawowych umiejętności przydatnych nie tylko podczas majsterkowania hobbystycznego, ale także w przypadku przeróżnych prac domowych. Aby proces ten przeprowadzić bezpiecznie, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Rodzaje lutownic
Urządzenia służące do lutowania dostępne są w kilku odmianach. Po pierwsze, są to lutownice transformatorowe w postaci pistoletu, które szybko się nagrzewają i szybko wychładzają. Ich wadą jest brak kontroli temperatury, co powodować może przegrzanie lutowanych elementów. Po drugie, dostępne są lutownice oporowe (grzałkowe). W tym przypadku grot zamontowany jest w kolbie, wolno się rozgrzewa i również nie ma możliwości regulacji temperatury. Trzecią odmianą jest lutownica gazowa, przenośna i lekka wersja urządzenia oporowego – różni je sposób zasilania. Ostatnim rodzajem jest stacja lutownicza, która zapewnia możliwość kontrolowania i stabilizowania temperatury pracy. Z tego właśnie względu jest to najbardziej polecany typ dla amatorów. Najlepiej sprawdza się także w przypadku lutowania elektroniki.
Jak używać lutownicy?
Lutowanie jest to proces polegający na rozgrzewaniu topnika, na przykład stopu cyny, w celu połączenia kilku elementów metalowych. Cyna sprzedawana jest w formie drutu zawierającego kalafonię, dzięki czemu lepiej przylega do łączonych powierzchni. Lutowanie należy zacząć od wyczyszczenia i odtłuszczenia przewodów bądź innych elementów, które chcemy zespoić. Drut cynowy rozgrzewamy za pomocą lutownicy i przykładamy do lutowanego elementu. Gdy się rozpłynie i dobrze rozprowadzi, czekamy do zastygnięcia.
Zasady bezpieczeństwa
Lutowanie jest procesem prostym, jednak aby było bezpieczne, trzeba przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jest, by zawsze przed rozpoczęciem pracy upewnić się, że lutowany układ elektryczny nie jest podłączony do zasilania. Warsztat pracy powinien być niedostępny dla dzieci. Ważne jest także przygotowanie miejsca pracy, uporządkowanie go i zapewnienie wystarczającej przestrzeni na swobodne działanie – tym sposobem unikniemy przyłożenia rozgrzanych elementów urządzenia do przypadkowych przedmiotów bądź zabrudzenia czegoś płynną cyną.