Układając płytki ceramiczne, czasami okazuje się że niektóre trzeba przyciąć, aby zmieściły się na wykładanej powierzchni. Płytki ceramiczne nieostrożnie przycięte pękną i się uszkodzą. Aby zrobić to bezpiecznie i precyzyjnie musisz posiadać odpowiednie narzędzia. Zobacz, jak wygląda to w praktyce.

szpachelka

Sztuka przełamywania

Płytki należy ciąć na płaskiej powierzchni, nigdy nie w pionie czy w powietrzu. Warto wyznaczyć linię cięcia zaostrzonym wiertłem. Jeśli nie masz takiego w swoim garażu, dostaniesz go bez problemu w sklepie z narzędziami. Płytkę należy przyłożyć do krawędzi stołu i nacisnąć o wystającą zza stołu krawędź. Element łatwo się przełamie w zaznaczonym wiertłem diamentowym miejscu. Po odłamaniu krawędzi płytki należy oszlifować ją osełką lub szlifierką elektryczną. Pamiętaj jednak aby ustawić najmniejsze obroty, aby nie ułamać fragmentu płytki.

Przecinak i młotek

Jeśli nie masz narzędzi, nic nie szkodzi. Możesz wykorzystać przecinak i młotek. Jak ciąć płytki przecinakiem? Wkładasz płytkę do narzędzia i naciskasz. Uzyskujesz płytkę w oczekiwanym formacie. Jeśli masz większą ilość płytek takie cięcie będzie nudne i mało komfortowe. Często płytki przecinają sprzedawcy w sklepach budowlano-remontowych. Podstawowym kryterium doboru najlepszego sposobu do przycięcia płytek jest powierzchnia, na której mają być kładzione. Do niewielkiego pomieszczenia np. łazienki wystarczy najprostsza maszyna ręczna do cięcia płytek. Jeśli zakres prac jest spory, o wiele wygodniej będzie zainwestować w maszynkę elektryczną.

Cena cenie nierówna, płytka tak

Najtańszym urządzeniem do cięcia płytek jest maszyna ręczna tzn. gilotyna. Nie jest skomplikowana w użyciu, lecz wymaga dokładności. Wszelkie niedociągnięcie będzie dość widoczne. Maszyny używane przez profesjonalistów kosztują nawet ponad 200 zł, najtańsze kupisz za mniej niż 100 zł. Takie maszynki nie pylą i nie trzeba w nich wymieniać wody – jak w maszynkach elektrycznych.