Każdy znawca i miłośnik ogrodów wie, że aby uzyskać plony na wysokim poziomie trzeba zadbać o rdzeń ogrodu, czyli ziemię.

Niestety nic nie pomoże w pożądanym wzroście naszych warzyw oraz kwiatów, jeśli nie postaramy się o dobrej jakości podłoże.

W utrzymaniu odpowiedniej jakości gleby pomóc nam może zarówno nawożenie jak i specjalne urządzenia przeznaczone do uprawy ziemi.

Wśród tych urządzeń na szczególną uwagę zasługują glebogryzarki.

Glebogryzarka to nic innego jak coś w rodzaju wałka obrotowego z przymocowanymi do niego nożami. Podczas ich pracy, noże wbijają się w ziemię i tym samym spulchniają jej strukturę. Dzięki czemu podczas sadzenia warzyw nie jest ona twarda i zbita.

Glebogryzarki używa się zazwyczaj bezpośrednio po przekopaniu danego kawałka ziemi. Najlepiej sprawdza się natomiast w nowo urządzanym ogrodzie oraz w wypadku zakładania na naszej działce trawników.

Na rynku istnieją dwa rodzaje glebogryzarek: elektryczne oraz spalinowe.

Glebogryzarki elektryczne zasilane są przy pomocy kabla podłączanego bezpośrednio do gniazda. Z kolei glebogryzarki spalinowe uzupełniane są odpowiednim paliwem.

Plusem glebogryzarek spalinowych jest bardzo duża mobilność oraz możliwość dotarcia do nawet najbardziej niedostępnych miejsc naszego ogrodu.

Uwaga! Jeśli na terenie naszego ogrodu znajduje się trudna gliniasta gleba, warto używać do jej spulchniania glebogryzarek o mocy około 5kM. Tylko takie poradzą sobie bowiem z tak trudną powierzchnią.

Podczas pracy z glebogryzarką należy zachować szczególną ostrożność, pamiętając jednocześnie o bezpiecznym ubraniu w postaci spodni z długą nogawką oraz butów z usztywnianym przodem.

 glebogryzarki

Jeśli chcemy by nasza glebogryzarka służyła nam na długie lata, koniecznie pamiętajmy także o odpowiedniej konserwacji urządzenia. Po każdej pracy oczyśćmy ją z piachu oraz innych pozostałości, np. trawy.