Pompy zatapialne to urządzenia o szerokim zastosowaniu zarówno w gospodarstwach domowych, w ogrodzie, ale także na budowach i w przemyśle. Właśnie ze względu na rozmaite  zapotrzebowanie, na rynku znajdziemy wiele różnych pomp zatapialnych. Jedne nadają się do wody czystej, inne do brudnej, jeszcze inne do ścieków.

Zastosowania

Pompy zatapialne to urządzenia służące do wypompowywania wody z określonych głębokości. Silniki elektryczne wymuszające przepływ są zazwyczaj trójfazowymi jednostkami asynchronicznymi chłodzonymi przepływającą cieczą. W zależności od tłoczonej cieczy spotkamy się z różnymi rodzajami pomp. Dla wody zanieczyszczonej, bądź deszczówki będzie to wirnik wykonany z wytrzymałego materiału. W przypadku ścieków i zanieczyszczeń stałych stosuje się wirniki rozdrabniające lub noże rozdrabniające. Gdy zanieczyszczenia stałe są jeszcze większe, wówczas rozwiązaniem są wirniki kanałowe, lub wielokanałowe.

Na co zwracać uwagę przy kupnie pomp zatapialnych?

Jeśli nie planujemy instalacji skomplikowanej domowej przepompowni, a jedynie szukamy pompy zatapialnej do wypompowywania wody z piwnicy, basenu czy przydomowej studzienki wody deszczowej, wówczas do kupna nie będziemy potrzebowali skomplikowanych obliczeń (których dokonuje już specjalista, bądź program komputerowy do projektowania tego typu instalacji), a wyboru dokonamy na podstawie podstawowych parametrów. Głównym parametrem w takich wypadkach jest moc pompy, która określa takie właściwości, jak maksymalna wysokość podnoszenia wody wyrażona w metrach, maksymalna wydajność pompy, która określa ilość przepompowanych litrów na godzinę. Kupując pompę zawsze zostawmy pewną rezerwę mocy, tak by nie pracowała ona na 100% swoich możliwości, bo w prostej linii prowadzi to do jej szybkiego przegrzania. Ważnym parametrem konstrukcyjnym urządzenia jest także maksymalna głębokość zanurzenia. Naturalnie  należy również patrzyć na to, do jakiej wody nadaje się dana pompa. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zbudowany jest korpus pompy i szukać tych najbardziej odpornych na ścieranie i korozję, co wpływa znacząco na żywotność pompy. Pompy zatapialne znajdziemy pod tym adresem.