Sklejka to gorsza siostra drewna, ale dzięki temu o wiele tańsza. Jej zastosowanie może być bardzo szerokie, szczególnie dla nas – majsterkowiczów. Oto parę przykładów na to, jak możemy ją wykorzystać.

Sklejka to materiał drewnopochodny wykonany najczęściej z drewna takich gatunków drzew jak olchy, brzozy, sosny i buki. Wyróżniamy dwa główne jej rodzaje ze względu na klej użyty w ich fornirowaniu – suchotrwałą i wodoodporną. Ta pierwsza będzie łatwo poddawała się warunkom atmosferycznym, druga zaś przy odpowiednim jej przygotowaniu może być wykorzystywana w wilgotnych pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Meble

Sklejka jest najpopularniejszym materiałem, z którego robi się meble, trafiające do naszych domów. Z powodzeniem więc możemy zbudować swoje własne, na przykład szafę czy komodę. W bardzo łatwy sposób skonstruujemy z płyt sklejkowych regał z półkami na książki.

Altanka lub szopa

Płyta drewnopochodna może nam się przydać do wzniesienia altanki lub szopy – użyjmy wtedy sklejki wodoodpornej i pokryjmy ją dodatkowo mocnym lakierem, przeznaczonym do impregnacji mebli ogrodowych lub tarasów.

Buda dla psa

Ze sklejki budowlanej liściastej i wodoodpornej możemy także stworzyć budę dla psa. Wystarczy ją nieco w środku ocieplić aby służyła także w zimie, a dach pokryć papą.

Domek dla dziecka

Kto z nas nie chciał mieć domku na drzewie? Możemy też skonstruować lekki i przenośny domek, który może być również używany w domu.

Wykończenie ściany

Wodoodporną i zaimpregnowaną sklejką możemy obić ściany w łazience lub kuchni uzyskując ciekawy efekt aranżacyjnie. Również w sypialni lub w salonie taka płyta drewnopodobna może prezentować się atrakcyjnie, na przykład u wezgłowia łóżka lub za sofą. Dzięki takiemu wykończeniu nasze pomieszczenia zyskają nieco skandynawskiego charakteru.

sklejka liściasta wodoodporna

Warsztat

Sklejka dobrze spisze się w budowaniu naszego przydomowego warsztatu lub jako materiał pomocny w majsterkowaniu. Może nam posłużyć jako blat roboczy, jeśli nie chcemy na przykład porysować naszego stołu.