Stół w warsztacie to bardzo ważny mebel. Powinien towarzyszyć pomocą w pracy każdemu majsterkowiczowi. Warsztat bez niego byłby pusty i niefunkcjonalny.

Główne stanowisko pracy majsterkowicza powinno składać się ze specjalnego stołu i narzędzi. Powinno być urządzone funkcjonalnie i zapewniać szybki oraz wygodny dostęp do potrzebnych narzędzi. To miejsce pracy wyznacza stół warsztatowy. Przyda się on zarówno w warsztacie stolarskim, samochodowym czy ślusarskim. Jeśli jesteśmy na etapie zakładania własnego warsztatu, to stół jest pierwszą rzeczą o jakiej powinniśmy pomyśleć.

Najprostszy stół warsztatowy składa się z blatu i nóżek. Dobrze jeśli jego wysokość można regulować. Stół może być mniejszy, większy lub bardzo duży. Jego rozmiary zależą od metrażu warsztatu oraz od pracy, którą się ma zamiar przy nim wykonywać. Ważne, aby był stabilny i nie przewrócił się w czasie pracy, ani nie kiwał. Jeśli prace będą wymagały dużych obciążeń, trzeba zwrócić uwagę na udźwig blatu. Stół powinien też być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie środków chemicznych używanych w warsztacie. Stoły warsztatowe bywają wykonane z blachy ocynkowanej, wykładziny PCV lub z olejoodpornej gumy ryflowanej. Te najlżejsze robi się ze sklejki. Jeśli dana praca będzie wymagała dostępu do wody, sprężonego powietrza czy prądu, trzeba zwrócić uwagę czy stół posiada odpowiednie przyłącza.

Stół warsztatowy może być stacjonarny, ale może też być mobilny. Pierwsze są zazwyczaj większe i mają spory udźwig. Drugie są przydatne, jeśli chcemy wykonać pracę poza własnym warsztatem. Są lekkie dzięki wykonaniu z kompozytów aluminiowych lub z tworzyw sztucznych, mają mniejsze rozmiary oraz możliwość składania, aby można było je łatwo przetransportować. Takie mobilne stoły warsztatowe mogą zostać użyte jako wózek transportowy. Istnieją także stoły wyspowe. Bardzo funkcjonalne w dużych warsztatach, gdzie może pracować kilka osób. Takie stoły można ze sobą łączyć prostopadle albo heksagonalnie, by uzyskać odpowiednią powierzchnię roboczą.

Kupując stół warsztatowy warto wybrać taki, który ma duży wysuw szuflad, aby dostęp do narzędzi był jak najbardziej wygodny. Stoły warsztatowe mogą oprócz szuflad czy szafek posiadać również tablice, na których potrzebne narzędzie można zawiesić i zachować porządek. Szuflady i szafki mogą być zamykane na klucz. Dobrze jeśli wnętrza szuflad będą wyłożone odpowiednim materiałem, blachą ocynkowaną dla zwiększenia ich wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz matą, dzięki której przy zamykaniu oraz otwieraniu narzędzia nie będą się przemieszczać.  Warto sprawdzić czy szuflady są osadzone na rolkowanych prowadnicach o dużej obciążalności.

Niekiedy stoły warsztatowe są pokrywane samoczyszczącymi się powłokami, wtedy ich cena jest dość wysoka. Czasem niektóre elementy stołu mogą być zabezpieczone przed korozją. Niezależnie od tego czy producent w jakikolwiek sposób zabezpieczył dany stół, należy o niego odpowiednio dbać. Stoły warsztatowe powinno się czyścić wyłącznie preparatami do tego przeznaczonymi. Można je też impregnować lub oddać do profesjonalnej renowacji.

Jeśli podczas pracy istnieje potrzeba zapisków można dokupić pulpit roboczy, który posiada pochylony blat na takiej wysokości, aby można było na stojąco i wygodnie pisać. Pulpit ponadto może również posiadać szufladę pod blatem i szafkę. Gdy nie możemy znaleźć odpowiedniego dla nas stołu warsztatowego, możemy kupić stół na zamówienie. Projekt takiego stołu powstanie w oparciu o nasze indywidualne potrzeby.