Jeśli uważasz, że dbanie o odbiornik telewizyjny polega jedynie na nierzucaniu w niego przedmiotami i nieoblewaniu go napojami, to duży błąd. Choć telewizor w kwestii utrzymania go w dobrej kondycji nie wymaga wiele, to istnieje kilka aspektów, o których użytkownicy często zapominają. Oto parę wskazówek, które uświadomią Ci, co robisz źle, korzystając z telewizora. Dzięki przestrzeganiu tych zasad uchronisz sprzęt przed wieloma usterkami.

  1. Nie oglądaj TV w czasie burzy. Silne wyładowania elektryczne, które sprawiają, że np. przygasają nam żarówki, mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia delikatnej elektroniki telewizora. Najlepiej na czas nawałnicy odłączyć odbiornik od zasilania.
  1. Czyść ekran, ale rób to rozważnie. Do mycia ekranów telewizorów nie nadają się domowe detergenty, również powszechnie stosowane w tym celu płyny do szyb. Te środki mogą wyrządzić dużą szkodę, dlatego zaopatrz się w specjalny płyn do czyszczenia ekranów LCD. Przyda się również miękka ściereczka z mikrofibry, która doskonale zbiera kurz.
  1. Dokładnie czytaj instrukcję montażu. Świadomie wybierz również miejsce, w którym zawieszony będzie ekran i dostosuj sposób jego montażu do wytrzymałości i twardości ściany. Do montowania TV kup specjalny uchwyt na telewizor – te akcesoria są dobrze przygotowane do ciężaru i kształtu ekranu.
  1. Dbaj o wentylację odbiornika! Telewizory nie posiadają tak sprawnego systemu chłodzenia jak np. komputery – w oglądaniu przeszkadzałby nam szum wentylatora. Dlatego ochroną przed ich przegrzaniem są wytyczne producenta dotyczące minimalnych odległości, jakie muszą być zachowane między odbiornikiem a ścianą lub meblami. Przestrzegaj tych wskazówek, nie stawiaj również telewizora obok grzejników i kominków.

Powyższe rady nie są wymagające, a ich stosowanie bardzo się opłaca. Przegrzanie telewizora, zniszczenie jego ekranu lub elektroniki skutkuje kosztowną naprawą w serwisie – a przecież tak łatwo jej uniknąć w większości przypadków!