Jeżeli układamy płytki ceramiczne w naszym domu, to prędzej czy później na pewno będzie konieczne ich cięcie. Dzięki odpowiedniej wiedzy oraz narzędziom jest to na szczęście bardzo proste zadanie – bez profesjonalnego sprzętu czy też wielu lat doświadczenia.

Więc, jak ciąć płytki? Prawidłowe cięcie płytek można wykonać na trzy sposoby. Pierwszym sposobem jest cięcie płytki przy użyciu specjalnego noża – szklarskiego lub też szczypiec do glazury. Cięcie płytek tym sposobem jest bardzo proste i łatwe do wykonania. Najłatwiej jak zaznaczymy linie w której chcemy przeciąć płytki.

Następnym krokiem jest cięcie płytki wzdłuż linii używając noża szklarskiego lub też rysika do glazury. Kolejnym ruchem jest bardzo szybkie i energiczne przełamanie płytek, jeżeli nie uda nam się przełamać płytek równo i pozostanie jakiś fragment, wówczas najlepiej jest go usunąć pilnikiem wolframowym. Część elementów można także usunąć używając szczypiec do glazury, natomiast brzegi płytek wygładzić należy szlifierką kątową z tarczą diamentową.

Kolejną metodą jest cięcie płytek przy użyciu przecinarek do glazury. Przecinarki do glazury nazywa się także gilotynami. Podobnie jak w pierwszym przypadku, na płytce należy narysować linię cięcia. Kolejnym krokiem jest umieszczenie płytki na gilotynie. Gilotyna posiada kółko tnące – przy jego pomocy wykonuje się płytkie nacięcie w płytce, następnie przykłada się stopkę gilotyny i przełamuje się płytkę. Podobnie jak w pierwszej metodzie, aby wyrównać krawędzie płytki stosuje się szlifierkę kątową z zamontowaną tarczą diamentową.

Trzecią metodą jest cięcie płytek przy użyciu piły z tarczą diamentową. Jest to metoda najdroższa z dostępnych jednak bardzo profesjonalna. Metoda polega na cięciu płytek na mokro z użyciem tarczy diamentowej.