Co jakiś czas nieuniknione są  zmiany i modernizacja urządzeń kuchennych. To w kuchni znajdujemy najwięcej szkodliwych czynników, mamy oddziaływania najróżniejszych produktów, zachodzą między nimi interakcje, unoszą się czasem chmury wilgoci, oparów lub kłębią się intensywne zapachy. Nic więc dziwnego, ze mimo kilkuletnich gwarancji producentów, niezbędne w kuchni urządzenia ulegają szybkiemu zużyciu i starzeniu się. Tak też bywa z bateriami zlewozmywakowymi i to najczęściej z tymi starszej generacji.

Gdy wymienić nasze baterie kuchenne znajdziemy w sklepach duży wybór bardzo ładnych i dobrych produktów. Zasadniczym wyborem będzie to czy pozostaniemy przy typowym rozwiązaniu (czyli zastosowaniu baterii tzw. przyściennych, poziomych), czy też zdecydujemy się na zmianę. Obecnie w większości oferowane są modele baterii stojących, które można zamontować na zlewie lub blacie kuchennym. Jednak wówczas od razu musimy pamiętać o dostosowaniu czy zmianie całego zlewozmywaka. Musi to być typ zlewu odpowiednio przystosowany, ze specjalnym otworem na pionową baterię.

Jeśli już zmieniamy zlew i baterie na nowocześniejsze, pamiętajmy, że warto nabyć produkty bardzo solidne. Zwróćmy też uwagę na to, na jaki okres i na jakich warunkach producent udziela na swój wyrób gwarancji dobrego funkcjonowania. Wybierając baterię, weźmy pod uwagę solidne wykonanie oraz styl w jakiem zaaranżowana jest basza kuchnia. Do tych naszych specjalnych wymogów musimy także dopasować rodzaj i zawiłości konstrukcji. Baterie stojące często ulegają swoistemu rozchwianiu, rozszczelnieniu przy gwałtownym użyciu – pamiętajmy więc i o tym podejmując decyzję o zmianie.

baterie kuchenne

Rożne także spotkamy rozwiązania techniczne, ważne przy montażu i uruchamianiu baterii: jedno lub dwu dźwigniowe (uruchamianie), a także jedno, dwu lub nawet trzy otworowe. Nierzadko baterie mają dodatkowo wyciąganą wylewkę, z rączką natrysku o rożnym zasięgu, regulację strumienia, automatyczne przełączniki. Udogodnienia takie ułatwiają prace kuchenne, zwiększają funkcjonalność np. przy zmywaniu dużych powierzchni, wlewaniu większych ilości wody itp. Pamiętajmy jednak, że im więcej specjalnych funkcji, tym większa szansa na awarie. Możemy także dobrać sobie najodpowiedniejszy kolor nowej baterii kuchennej, najlepiej, żeby był   dopasowany do barwy i rodzaju zlewozmywaka.