Koniec lata to dobry okres na inwestycję w sprzęt na zimę. Aby ułatwić sobie walkę ze śniegiem, możemy pokusić się o dobrą odśnieżarkę. Choć wizja śniegu w lipcowym skwarze jest czystą abstrakcją, to mimo wszystko warto pomyśleć zawczasu i być przygotowanym.

Jak działa odśnieżarka?

Sposób działania odśnieżarki jest prosty. Zagarnia ona śnieg łopatkami, a następnie przy pomocy wirnika transportuje go do wyrzutnika, gdzie jest wyrzucany na pobocze. Przy zakupie powinniśmy przede wszystkim dopasować wielkość powierzchni odśnieżarki do wielkości i mocy urządzenia. Jeśli mamy niewielki chodnik do odśnieżenia, nie warto inwestować dużych sum w kupno drogiej odśnieżarki z napędem.

Ręczna czy z własnym napędem?

Do mniejszych powierzchni dobrze przysłuży nam się ręczna odśnieżarka. Pomoże nam jednak tylko przy okazji niewielkiego, koniecznie świeżego śniegu. Jeżeli mieszkamy na wsi, gdzie śnieg bywa bardziej obfity, będziemy potrzebowali mocniejszej odśnieżarki, taka która poradzi sobie również ze śniegiem zmarzniętym w skorupę. Odpowiednim rozwiązaniem będzie tu odśnieżarka spalinowa z własnym napędem. Jest to już spory wydatek, ale wydatek wart swojej ceny. Takie odśnieżarki uporają się już z pół metrową czapą śniegu, przy szerokości roboczej ponad 60 cm. Urządzenia z tej półki jakościowej mają już takie udogodnienia, jak podgrzewane rączki, biegi wsteczne, elektryczny rozrusznik, a także solidną lampę, dzięki której odśnieżać możemy także po zapadnięciu zmierzchu. Do takich jednostek możemy także doczepić pług, przez co praca będzie przebiegać jeszcze bardziej efektywniej.

Niezależnie jednak od tego, na jaką odśnieżarkę się zdecydujemy, koniecznie sprawdźmy, jakim dany producent dysponuje serwisem, a także jaką cieszy renomą wśród użytkowników. Dla pocieszenia jednak należy dodać, że do większości awarii tego typu sprzętu nie dochodzi z winy wadliwej konstrukcji, lub słabej jakości podzespołów, ale z powodu nieumiejętnego posługiwania się sprzętem. Dlatego pamiętajmy, by dokładnie przeczytać instrukcję urządzenia oraz zawsze się do niej stosować.