nozyceŻywopłoty na stałe wpisały się w nasz krajobraz. Aby jednak ładnie i estetycznie wyglądały, niezbędne jest ich regularne przycinanie. Przede wszystkim od wielkości naszego żywopłotu będzie zależało jakie nożyce będą dla nas najlepsze.

Jeżeli będzie odpowiednio dbali o przydomowy żywopłot, to na pewno będzie on gęsty, zdrowy i będzie niezwykłą ozdobą naszego podwórka. Podstawowym narzędziem do pielęgnacji będą nożyce, które są prostym w obsłudze i powszechnie używanym narzędziem. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nożyc, dlatego przed pójściem do sklepu warto zastanowić się które będą dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje nożyc: ręczne, elektryczne i spalinowe. Każde z nich inaczej sprawdzą się w różnych warunkach: do małego żywopłotu w zupełności wystarczą nam nożyce ręczne, przy profesjonalnej pielęgnacji dużych i gęstych roślin najlepiej sprawdzą się nożyce spalinowe. W początkowej fazie pielęgnacji wystarczą nam ręczne nożyce, za pomocą których przytniemy pędy pojedynczych roślin. Są wielozadaniowe – dzięki nim możemy ściąć trawę w miejscach do których nie dostała się kosiarka oraz inne krzewy które wymagają pielęgnacji. Jeżeli decydujemy się wyłącznie na nożyce ręczne, to warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Dobrze jeśli mają wysuwane teleskopowe rączki. Dzięki temu, bez potrzeby przystawiania drabiny, przytniemy wyższe partie żywopłotu.

Nożyce elektryczne znajdują zastosowanie głównie przy żywopłotach średniej wielkości. Dostępne są modele o różnej mocy, długości i rozstawie noży. Pod uwagę musimy wziąć wielkość żywopłotu, grubość gałęzi i twardość drewna. Nożyce elektryczne są wygodniejsze w użytkowaniu niż te ręczne, jednak musimy pamiętać że muszą być podłączone cały czas do prądu i nasze ruchu ogranicza kabel. Dostępne są również w wersji z akumulatorami, które nie są jednak przeznaczone do dłuższej pracy.

zywoplot

Rozwiązanie do dużych żywopłotów są nożyce spalinowe. Idealnie nadają się do pracy w terenie, gdzie nie mamy dostępu do prądu. Niestety są dosyć głośne i stosunkowo drogie, dlatego najczęściej stosuje się je do profesjonalnego przycinania żywopłotów.