podnośnikNiektórym winda w domu kojarzy się z fanaberią i lenistwem. Wiele osób wyobraża sobie olbrzymie, wielopiętrowe wille, w których na windę mogą pozwolić sobie najbogatsi. A czasem winda w domu jest konieczna, aby móc normalnie funkcjonować.

Taka winda jest niezbędna, gdy mieszkańcem jest osoba starsza lub niepełnosprawna. Niestety, nie są to małe koszta. Ceny windy kształtują się nawet w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak dla komfortu i bezpieczeństwa warto wygospodarować taką kwotę, nawet jeśli konieczny byłby kredyt. W przypadku osób niepełnosprawnych nie zaszkodzi postarać się o jakąś formę dofinansowania, chociażby z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przeznaczonych na likwidację barier architektonicznych. Trzeba spełnić sporo warunków, ale warto się tym tematem zainteresować.

Nawet gdy nie mamy kłopotów ze zdrowiem, możemy zawczasu pomyśleć o windzie, już na etapie budowania domu. Jeżeli mamy wolne oszczędności, winda byłaby doskonałym pomysłem na ulokowanie ich. Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam los. Jeśli nie chorobę, to np. ciążę, a wtedy taka winda również byłaby dużym udogodnieniem.

Oprócz windy można postawić na krzesełka przyschodowe. Umieszcza się je właśnie przy schodach i one pomagają pokonać stopnie oraz w łatwy sposób dostać się na kolejne piętro. Takie krzesełka są bardzo dobrze zabezpieczone, osoba, która się w nim znajduje, jest zapięta w pasy i nie ma możliwości wypadnięcia. Jest to zdecydowanie tańsze od wind. Inną przystępną cenową opcją są podnośniki. Zwykle takie podnośniki umieszcza się na klatkach schodowych, rzadziej wewnątrz domu.

Jeżeli zależy nam na komforcie naszych najbliższych, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi, polegającymi na trudnościach w poruszaniu się, powinniśmy przemyśleć kwestię wspomnianych wyżej metod na przemieszczanie się między piętrami. Te osoby na pewno będą nam dozgonnie wdzięczne.