Jedno z bardziej znanych narzędzi do majsterkowania? Oczywiście wiertarka! Znajduje ona swoje zastosowanie nawet w najbardziej prostych pracach.

Zamontowanie półki bez pomocy wiertarki z pewnością byłoby problematyczne. Wiertarka dawniej nazywana była „bormaszyną”. Z definicji to urządzenie do wykonywania otworów, wiercenia, rozwiercania, jak również pogłębiania wcześniej wykonanych już otworów.

Ręczne wiertarki, nazywane również świdrami, wykorzystywane były już cztery tysiące lat przed naszą erą! Stosowane w średniowieczu napędzane były siłą rąk lub przez wodne koła.

Spośród wszystkich rodzajów wiertarek wyróżniamy wspomniane wiertarki ręczne, wiertarki stołowe, kolumnowe, udarowe, rewolwerowe, wielowrzecionowe i współrzędnościowe.

Ręczna wiertarka to urządzenie przenośne. Ruch wiertła napędzany jest za pomocą korby ze spiralnym trzonem, tak zwanym furkadłem. Ręczna wiertarka, poza napędu samymi mięśniami, może działać przez napęd elektryczny lub pneumatyczny.

Stołowa wiertarka, to niewielki rodzaj obrabiarki, którą montuje się do blatu stołu warsztatowego.

Kolumnową wiertarkę montujemy na kolumnie, która to umożliwia optymalne wypozycjonowanie wiertarki. Nie tylko jej przesuw w pionie, ale także napęd.

Jedna z popularniejszych obecnie, to wiertarka udarowa. Jej wiertło prócz ruchu obrotowego uderza w obrabiany materiał, wykonując ruch posuwisto-zwrotny. Najlepiej sprawdza się w obróbce twardych, a także kruchych materiałów budowlanych.

Nazwa wiertarki rewolwerowej wzięła się od jej rewolwerowej głowicy. Wielowrzecionowa pozwala na wykonywanie wielu otworów jednocześnie. Natomiast wiertarka współrzędnościowa, wykorzystywana jest przy wykonywaniu otworów o precyzyjnym położeniu.