Szlifierka kątowa to jedna z głównych narzędzi każdego majsterkowicza. Powinna się znaleźć w zasobie każdego z nich. Co powinniśmy o niej wiedzieć? Najważniejsze informacje zamieszczamy poniżej.

Do czego służy szlifierka kątowa
Działanie szlifierki kątowej związane jest z przecinaniem i szlifowaniem metali oraz innych twardych materiałów. Dzięki niej możliwe jest także ścieranie, szczotkowanie, polerowanie i odrdzewianie. Wszystko zależne jest od nakładki, która znajduje się na jej końcu. Szlifierki napędzane są dzięki przekładni stożkowo wrzecionowej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki
Przy wyborze szlifierki, należy zwrócić uwagę na to, do czego będzie nam ona służyła. Jeśli będziemy używać jej sporadycznie i jedynie do cięcia niezbyt twardych materiałów wybierzemy inną niż w przypadku przeznaczenia jej do ciągłego cięcia betonu.  W pierwszym przypadku będzie to szlifierka o średnicy 115mm, w drugim zaś o 125mm. Warto zwrócić również uwagę na moc oraz jej prędkość. Moc szlifierka wahać się będzie od ok 400 do 2600 W.

Jak zachować bezpieczeństwo przy pracy ze szlifierką kątową
Jak sama nazwa wskazuje, szlifierka powinna być ustawiona pod odpowiednim kątem w stosunku do obrabianego materiału. Nigdy na płasko. Używając jej powinniśmy mieć założone odpowiednie okulary, by zabezpieczyć oczy. W trosce o nasze bezpieczeństwo, ustawiajmy także osłonę tarczy zawsze w naszym kierunku. Pracując ze szlifierką należy również zwrócić uwagę na kabel. Jako, że szlifierka pracuje na bardzo dużych obrotach, może go z łatwościa przeciąć.

Jakie są rodzaje tarcz do szlifierek kątowych
Tarcze dzielimy na dwie grupy. Do cięcią, których grubość sięga od 1 do 3 mm, oraz do szlifowania, gdzie grubość ta sięga ok 6 mm. Dobrać możemy także tarcze do stali, kamienia otaz metalu.

Ile kosztuje szlifierka
Szlifierka w zależności od jakości może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Warto jest zainwestować w droższą szlifierkę, której użytkowanie będzie zapewnione przez długi czas.

Szlifierka to „must have” każdego majsterkowicza. Przydatna jest w wielu sytuacjach, dlatego warto jest ją mieć w swoich zasobach.