Na ogół przyzwyczailiśmy się do wszechobecnej wygody. Nie musimy już zmywać sami, ani prać, ponieważ zrobi to za nas pralka i zmywarka. Nad upieczeniem ciasta czy pokrojeniem warzyw też się nie namęczymy, ponieważ mamy do tego celu takie urządzenia jak blendery, miksery i różnego rodzaju roboty kuchenne. Życie w domu i codzienne obowiązki robią się coraz lżejsze i wygodniejsze. Za wygodę jednak trzeba płacić. My płacimy na dwa sposoby – po pierwsze, mniej się ruszamy więc zdrowie nie to samo. Po drugie, rachunki za zużycie prądu są coraz wyższe.

Obecnie już nawet nie musimy wstawać, żeby włączyć lub wyłączyć światło, lub jakieś inne urządzenia elektryczne. Służą bowiem do tego celu programatory energii elektrycznej. Za ich pomocą nie tylko w odpowiednim czasie uruchomimy na przykład pompy do akwarium, ale również będziemy mieli pod kontrolą ilość zużywanej energii, a co za tym idzie, prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Urządzenia te szczególnie doceniają posiadacze dwustrefowych liczników, czyli takich, które liczą zużycie prądu oddzielnie w dzień i oddzielnie w nocy. Za pomocą programatora, możemy ustawić sobie np. o której godzinie ma zacząć grzać się woda w bojlerze, abyśmy rano mogli wziąć prysznic czy kąpiel.

Programator to również wygodna sprawa dla posiadaczy pięknego ogrodu, który chcemy efektownie oświetlić po zmroku. Ustawiamy sobie że lampy w ogrodzie świecą się do 22.00 czy 23.00 a potem się samoistnie wyłączają. Nie jedna osoba bowiem zapomina o wyłączaniu na noc oświetlenia w ogrodzie, przez co ponosimy dodatkowe koszty. Wydawało by się że programator taki to spory koszt. Nic bardziej mylnego – kosztuje nawet od kilku do kilkudziesięciu złotych. Posiada niewielkie rozmiary i jest bardzo intuicyjny w obsłudze.

Programatory energii elektrycznej są sprzedawane w większości sklepów budowlanych, na przykład tutaj. Zaletą jest również kontrolowanie zużytej energii, jej ceny i możliwość wprowadzenia oszczędności. Będzie to ulga nie tylko dla naszej kieszeni, ale również i dla środowiska, które nie lubi długo świecących się żarówek.