Narzędzia podręczneWyposażenie warsztatu to dla majsterkowicza rzecz podstawowa. Standardowo różnego rodzaju narzędzia gromadzi się wraz z czasem, bowiem natychmiastowe kupno wszystkiego naraz jest dość sporym wydatkiem. Jeśli jednak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę ze słynnym 'zrób to sam’ zapraszamy na krótki przegląd tego, w co należy się zaopatrzyć już na samym początku.

Oczywiście zaradna głowa poradzi sobie z każdym problemem – potrzeba matką wynalazku, jak mawiają, zatem z jednego narzędzia możemy zrobić użytek na tysiąc różnych sposobów, wszystko bowiem zależy od sytuacji i naszej wyobraźni. Nie trudno jednak uciec od wrażenia, że przecież nie o to chodzi. Praca w warsztacie powinna dawać radość z wykonanych fantów, a nie z wymyślenia setnego zastosowania zwykłego młotka.

Zakładając, że wchodzimy do całkowicie pustego pomieszczenia niezbędne będą nam oczywiście meble. Szafki, stoły, półki i szuflady pozwolą nam na utrzymanie względnego porządku, każdy bowiem wie, że w warsztacie jest porządek wtedy, gdy wszystko jest pod ręką. Warto mimo to ocenić, gdzie ulokować daną rodzinę narzędzi. W ich pogrupowaniu i ewentualnym transporcie pomogą także skrzynki. W zależności od naszej specjalizacji, narzędzia ręczne można pogrupować na kilka segmentów:

1. stolarskie, czyli piły, pilniki i dłuta;
2. warsztatowe, czyli klucze i wkrętaki;
3. budowlane, czyli miary, młotki czy przecinaki
4. wykończeniowe, czyli różnego rodzaju narzędzia malarskie i glazurnicze

Odzież ochronna to elementarz dla każdego – chronią nie tylko przed mechanicznymi urazami, ale także, bądź przede wszystkim, przed szkodliwymi oparami czy pyleniem, które są regularnie wydzielane w trakcie prac.
Buty ochronne to podstawa
Kompletując zestaw nowicjusza, na pewno przydadzą nam się narzędzia pomiarowekątowniki, calówki i poziomice to fanty, które pozwolą nam zweryfikować efekt naszych prac i pomogą w ich trakcie. Bardzo często będziemy także korzystać z narzędzi tak podstawowych, jak młotki, wkrętaki zwykłe i krzyżowe, wiertarki, kombinerki czy klucze (nastawne uniwersalne i do rur). Dodatkowo może nam się przydać papier ścierny, kołki do montowania półek, ściski stolarskie czy imadła.

Na samym początku na pewno pomoże określenie priorytetów. Przeznaczenie narzędzi determinuje konieczność ich nabycia, zatem sami przed sobą będziemy musieli przyznać, co będzie niezbędne na początek. A później stopniowo uzupełniać nasze wyposażenie.