Podkaszarka jest idealnym narzędziem w ogrodzie – dzięki niej możemy dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, do których nie uda nam się dojechać kosiarką. Dlatego też powinna być obowiązkowym urządzeniem każdego ogrodnika.

Dzięki podkaszarce uda nam się wykosić trawę przy drzewach, krawężnikach, ścianach i innych miejscach, w których nasza kosiarka nie daje sobie rady. Podkaszarki są łatwe w użyciu, lekkie i poręczne i sprawdzają się w różnych warunkach. Jeżeli potrzebujemy tylko doraźnej pomocy i podkaszarka ma być tylko uzupełnieniem kosiarki, to powinna wystarczyć nam podkaszarka elektryczna. Natomiast przy wysokiej trawie, kamienistym podłożu czy bardzo dużych terenach, zaleca się podkaszarkę spalinową, czyli po prostu kosę spalinową.

Podkaszarka elektryczna służy głównie do przycięcia niskiej trawy i skoszenia jej tam, gdzie nie możemy dostać się kosiarką. Na rynku dostępne są podkaszarki elektryczne, które trzeba podłączyć bezpośrednio do prądu. Sprawdzają się lepiej przy małych powierzchniach, bowiem dłuższe manewrowanie z kablem może być dosyć uciążliwe. Alternatywą są podkaszarki elektryczne akumulatorowe, jednak tutaj minusem jest to, że musimy pamiętać o ich każdorazowym naładowaniu.

Podkaszarki elektryczne są ciche w użytkowaniu, przyjazne środowisku i nie wymagają uzupełniania paliwa i oleju. Jeżeli jednak mamy do koszenia duże i wysokie trawniki, lub po prostu nie mamy na działce dostępu to prądu, to rozwiązaniem jest kosa spalinowa. Jest zdecydowanie droższa od zwykłej podkaszarki elektrycznej, jednak na trudnych terenach sprawdza się o wiele lepiej. Kosy spalinowe są zdecydowanie cięższe i trudniej nimi manewrować, potrzeba też do tego więcej siły. Najczęściej są wyposażone w specjalny pas i szelki, dzięki czemu mamy odciążone ręce.

Niezależnie od wyboru podkaszarki do naszego ogrodu, musimy pamiętać o jej bezpiecznym użytkowaniu. Warto zainwestować w okulary, które ochronią nas przed odpryskami z trawnika. Przy kosach spalinowych niezbędne są słuchawki oraz specjalny ubiór ochronny.