Rękawice ochronnaKaski, buty, rękawiczki… W wielu miejscach pracy taka odzież jest absolutnie niezbędna.  Często nie tyle chroni, ale wręcz zapobiega groźnym schorzeniom. Z drugiej strony prawdopodobnie znakomita większość osób pracujących na budowie miała wątpliwą przyjemność nastąpić na gwoździa – czasem, gdyby nie bardzo gruba podeszwa butów ochronnych, taki wypadek mógłby się skończyć o wiele gorzej.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w kodeksie pracy, to pracodawca ma obowiązek zapewnienia nam odzieży, która będzie spełniać wymagania przepisów BHP. W zależności od charakterystyki wykonywanego zawodu, powinna ona zabezpieczać najbardziej narażone na uszkodzenia miejsca. Zaś za pracę w prywatnych ubraniach pracodawca ma obowiązek wypłacenia nam ekwiwalentu pieniężnego.

Jednak ten drugi przypadek nie ma zastosowania w momencie, gdy pracując jesteśmy narażeni na uszkodzenie odzieży tudzież na uszkodzenia zdrowia ze względu na warunki pracy. W takiej sytuacji zatrudniający ma bezwzględny obowiązek zapewnienia nam całości stroju roboczego. Ubrania pozostają wtedy rzecz jasna własnością zakładu, a również w gestii pracodawcy leży ustalenie, ile czasu możemy korzystać z jednego kompletu i kiedy musi być koniecznie wymieniony. Musimy mieć też na uwadze, że jako pracownicy możemy nie zostać dopuszczeni do pracy na swoim stanowisku, jeśli pracodawca w naszym ubiorze dopatrzy się braków. I wreszcie, utrzymanie odzieży w czystości należy do obowiązków zakładu pracy, szczególnie, gdy wymagane są czynności typu odkażanie. Jeśli środowisko pracy jest mniej inwazyjne, pracownik może sam prać ubrania, oczywiście otrzymując miesięcznie odpowiedni ekwiwalent.

Komplet odzieży ochronnej

Dobrze jednak mieć świadomość, że odzież ochronna nie jest tylko domeną zakładów pracy. Do legend przeszła statystyka ukazująca, że większość wypadków śmiertelnych dzieje się w domu. My jej dokładnie nie znamy, ale wiemy, że pracując w przydomowym warsztacie można się naprawdę nieprzyjemnie poranić. Dlatego kompletowanie wyposażenia przydomowego warsztatu powinniśmy zacząć od odpowiednich ubrań. Buty o grubej podeszwie, rękawice ochronne, spodnie z materiału o odpowiedniej gęstości czy też gogle ochronne to rozsądne minimum.