Już niedługo zima, warto więc poświęcić trochę czasu na konserwację naszych narzędzi. Wiadomo, że niektóre z nich sporo kosztują, dlatego postarajmy się, aby służyły nam one jak najdłużej. Jak? Oczywiście we właściwy sposób je czyszcząc i przechowując.

Na pewno powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości skrzynkę na narzędzia, w której możemy je bezpiecznie transportować oraz przechowywać. Materiały, z których są dziś wykonane skrzynki sprawiają, że można je trzymać nawet poza warsztatem – ich zawartości nie straszna jest wilgoć, kurz czy wysoka temperatura.

Dobrym rozwiązaniem jest też przechowywanie narzędzi w pudełkach, w których zostały one zakupione (przyznajcie, że nie ma nic bardziej irytującego, niż gorączkowe poszukiwanie potrzebnego narzędzia, znalezienie odpowiedniego pudełka, otwarcie go i… stwierdzenie, że jest ono puste lub zawiera inne narzędzie). Najlepiej jednak trzymać je posegregowane w warsztacie.

Zawsze odkładajmy narzędzia na miejsce (do właściwych warsztatowych szuflad czy przegródek w skrzynce) – te rozrzucone łatwo można zgubić lub uszkodzić (nie wspominając już o tym, że mogą się nimi skaleczyć dzieci). Czyśćmy je też zaraz po ich użyciu – oczywiście odłączając je uprzednio od prądu.

Do czyszczenia przyda się na pewno sucha szmatka, olej oraz wybrany środek w aerozolu – nie tylko dobrze zakonserwuje on ruchome elementy, ale także dotrze do trudno dostępnych miejsc. W ogóle dobrze jest od czasu do czasu skontrolować działanie ruchomych części danego narzędzia. Przykładowo wrzeciona wiertarek, młotów udarowych czy wkrętarek akumulatorowych najlepiej przetrzeć odpowiednim środkiem smarująco-czyszczącym.

Nie zapominajmy również o narzędziach ogrodowych (np. sekator czyści się szmatką z rozpuszczalnikiem). Dlatego sięgnijmy po środki antykorozyjne, które usuną zabrudzenia oraz pokryją narzędzia niewidzialną warstwą ochronną.