Są takie narzędzia, które przydadzą się każdemu majsterkowiczowi. Narzędzia budowlane ręczne powinny znaleźć się w każdym domowym warsztacie.

Jednym z podstawowych narzędzi warsztatowych jest poziomnica. Jest to narzędzie pomiarowe, które służy do wyznaczania poziomości podłóg i pionowości ścian. Posiada wbudowaną ampułkę wypełnioną zabarwioną cieczą oraz pęcherzykiem powietrza. Na ampułce widnieją kreski, które wyznaczają środek. Dokładniej, to pęcherzyk powietrza pomiędzy tymi kreskami wyznacza środek. Poziomnice mogą mieć różną wielkość i długość.

Do pomiarów wykorzystywane są również łaty murarskie. Są to długie listwy, które posiadają poziomnice. Są niezbędne w pracach murarskich i tynkarskich. Wyznaczają powierzchnie poziome.

Do prac, które wymagają kucia i przecinania przydadzą się szpicaki i przecinaki. Te pierwsze nadają się przede wszystkim do wyburzania w betonie. Drugich używa się cięcia materiałów budowlanych. Są to metalowe pręty z jedną końcówką ostrą. Młotkiem uderza się w tępy koniec.

Kielnia jest narzędziem murarskim. Jest to zazwyczaj trójkątna blaszka osadzona na wygiętym trzonku. Służy do nakładania i rozprowadzania zaprawy murarskiej. Podobnie wyglądają szpachle i szpachelki. Są to trapezowate blaszki osadzone zazwyczaj na drewnianym trzonku. Służą do mieszania i rozprowadzania farb i gipsu. Z ich pomocą wykonuje się szpachlowanie, czyli wygładzanie ścian poprzez wypełnianie wszelkich ubytków. Używa się ich także do przygotowania ściany do położenia gładzi gipsowej, poprzez usunięcie starej farby lub tapety. Pace również przydadzą się do pracy z gładzią gipsową. Służą do jej rozprowadzania. Również do rozprowadzania klejów cementowych. Mogą być metalowe, plastikowe lub styropianowe. Drugie służą do wygładzania ewentualnych nierówności po nałożeniu tynku.