Obecnie, w każdym większym mieście, można znaleźć sklepy ze specjalistyczną odzieżą, przeznaczoną do noszenia w pracy na budowie, przy remoncie czy podczas wykonywania czynności porządkowych, związanych z majsterkowaniem, konserwacją itd.
Ze względu na rodzaj wykonywanych prac, warto wybrać solidne obuwie robocze, przydatne zwłaszcza wtedy, gdy chodzimy w nim cały dzień, przemieszczamy się po śliskich lub niestabilnych powierzchniach lub chcemy być zabezpieczeni przed działaniem prądu, wilgoci i ostrych narzędzi, na które łatwo nadepnąć i skaleczyć stopy.
Buty do pracy dzielimy na: elektroizolacyjne (nieprzewodzące prądu, cechujące się grubą – gumową podeszwą), całe gumowe lub wykonane z PCV (kalosze, gumofilce i tzw. „buty bezpieczne”, chroniące przed zalaniem lub porażeniem również łydki i okolice kolan – obuwie te odznaczają się wysokimi cholewkami, nierzadko wyścielanymi filcem), klapki ogrodowe (przeznaczone do pracy w szklarni, sadzie, wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby obudowania całych stóp, a jedynie ochrona palców i zasłonięcie skóry przed wodą, rosą itd.), ochraniacze szpitalne bądź osłony wysokie, sięgające ud (konieczne przy wykonywaniu czynności, wymagających dużej sterylności – zwłaszcza w szpitalu, na terenie hali, gdzie powstają produkty spożywcze – w tej kategorii obuwniczej mieszczą się też ochronniki oraz nakolanniki, obowiązkowe podczas częstego klękania – np. przy kładzeniu paneli, cyklinowaniu itp.), półbuty, sandały, trzewiki i kozaki, wybierane (w zależności od pogody czy poty roku) przez pracowników różnych sektorów.
Ważne, by przy zakupie konkretnego modelu, dobrze dopasować rozmiar, jak również sprawdzić materiał z którego zrobiono te obuwie. Mamy przecież używać ich przez cały dzień, niech więc solidnie chronią nasze stopy, ale i zapewniają im należyty komfort . Najlepiej, decydując się na zakup, poprosić o pomoc kolegów z branży. Pewnie przetestowali już niejedną firmę obuwniczą i mogą nam doradzić sprawdzone modele.