projekt domuBudowa domu to największy wydatek na jaki jesteśmy narażeni w przeciągu całego naszego życia. Budowa domu to nie tylko koszty związane z aranżacją wnętrz, ale przede wszystkim koszty budowy, instalacji, izolacji, a także koszty związane z ściśle z notariuszem.

Koszt wszystkich pozwoleń m.in. zgoda na budowę oraz umowa z deweloperem to koszt kilku tysięcy złotych. Powinniśmy te wszystkie kwoty wziąć pod uwagę.

Po podpisaniu umowy zaczynają się kolejne koszty związane z podłączeniem wody, gazu. To kolejne koszty, których właściwie nie widzimy fizycznie w późniejszym domu, a są niezbędne do funkcjonowania.

O ile cala budowę nadzoruje ekipa budowlana o tyle odchodzą nam koszty sprzętów budowlanych. Jeśli jednak będziemy chcieli w jakimś stopniu zrobić coś samemu musimy zakupić np. rusztowanie, betoniarkę. Teoretycznie sprzęty, których użyjemy raz, może dwa w życiu. Należy jednak odłożyć i na nie kilka tysięcy.

projekt domow

Na szczęście na wszystkie koszty możemy się odpowiednio przygotować. Na stronach architektów lub firm prowadzących sprzedaż projektów domów można oprócz samego rysunku zamówić od razu kosztorys budowy.

W takim kosztorysie zawarty jest koszt materiałów oraz koszt budowy domu „pod klucz”. W ten sposób możemy się w jakimś stopniu przygotować do budowy domu, a nie budować go w ciemno i liczyć na szczęście, że może akurat wystarczy nam pieniędzy.

Wykonany kosztorys pomoże nam także w negocjacjach z wykonawcami, którzy nie raz próbują naciągać mniej doświadczonych klientów.

Należy pamiętać, że im dokładniejszy projekt, tym bardziej uda nam się przewidzieć wszystkie koszty. Kosztorys budowy możemy zrobić również sami, wystarczy poświęcić na niego trochę czasu oraz znać się choć w małym stopniu na budowlance.