By móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy go odpowiednio pielęgnować. Wśród podstawowych obowiązków, którym należy sprostać, wymienia się przede wszystkim regularne koszenie trawy. Do wyrównania niewielkiego trawnika wystarczy użyć kosy, ale przy większych powierzchniach warto już zainwestować w kosiarkę.

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć, jest wybór między kosiarką elektryczną a spalinową. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety oraz wady, a ponadto lepiej radzi sobie w określonych warunkach.

Zalety i wady kosiarek elektrycznych

Kosiarka elektryczna ma wiele atutów. Tego rodzaju kosiarka jest cicha, stosunkowo lekka, tania w eksploatacji i nie wytwarza spalin. Co więcej, decydując się na kosiarkę elektryczną nie musimy pamiętać o zakupie paliwa. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest także ich niższa cena w porównaniu do kosiarek spalinowych.

Istotną wadą kosiarki elektrycznej może być jednak fakt, że może być ona mniej bezpieczna w użytkowaniu. Po pierwsze, za urządzeniem ciągnie się kabel, który można nieumyślnie przeciąć, a po drugie – nie wszystkie modele mogą sprawdzić się na zbyt wilgotnych trawnikach.

Zalety i wady kosiarek spalinowych

Kosiarki spalinowe mają zarówno szereg atutów, jak i kilka wad. Kosiarka spalinowa, ze względu na brak konieczności podłączenia jej do źródła zasilania, zapewnia większą mobilność. Ponadto tego typu kosiarki są niezależne od zasilania elektrycznego, mają większą moc, są bezpieczniejsze w użytkowaniu i efektywniejsze w przypadku zróżnicowanych terenów.

Do minusów tego rozwiązania zalicza się natomiast ciężar urządzenia oraz wyższe koszty zakupu i eksploatacji. Wadą kosiarek spalinowych może być też ich głośność oraz wytwarzanie spalin.

Kosiarka a powierzchnia trawnika

Jeśli w dalszym ciągu nie udało nam się podjąć ostatecznej decyzji, weźmy pod uwagę wielkość ogrodu. Przy terenach o powierzchni do 500 mkw. wystarczająca powinien okazać się model elektryczny. Z kolei kosiarki spalinowe będą polecane przy większych obszarach.