zestaw narzędziKlucze służą do przykręcania i odkręcania śrub. O tym, że są one niezbędne w wielu pracach, wie chyba każdy, kto kiedykolwiek coś naprawiał. W każdym domu i warsztacie powinien znaleźć się podstawowy zestaw kluczy. Poniżej opiszemy więc najpopularniejsze tego typu narzędzia.

Klucze płaskie – to najpopularniejsze z kluczy, które w większości maja budowę dwustronną, przy czym końce te różnią się rozmiarem. Odkręcimy nimi śruby sześciokątne.

Klucze nastawne – to tzw. klucze regulowane, które dzięki możliwości zmiany rozstawu szczęk można wykorzystywać do przykręcania i odkręcania śrub różnej wielkości. Niektóre z nich przystosowane są także do rur. Kluczem nastawnym możemy zastąpić klucz płaski.

Klucze nasadowe – składają się z nasadek o sześciokątnym otworze przygotowanym pod śrubę oraz trzpienia prostego z uchwytami różnego rodzaju. Istnieją także specjalne klucze nasadowe, gdzie sześciokątny otwór zastąpiony jest otworem kwadratowym albo ośmiokątnym. Występują w różnych rozmiarach, tak samo jak i nasadki. W ofercie są też klucze udarowe, a ich nasadki charakteryzuje duża odporność na uderzenia oraz wytrzymałość na duże obciążenia.

klucz wśród narzędzi

Klucze imbusowe – to charakterystyczny rodzaj klucza-wkrętaka. Jego przekrój jest sześciokątny, a sam klucz jest w kształcie litery L lub Z. Wykorzystujemy je do śrub imbusowych, czyli z łbem posiadającym otwór w kształcie sześciokąta, a te występują często np. w kompletach z meblami przeznaczonymi do samodzielnego montażu w domu.

Klucze oczkowe – po obu stronach zakończone są tzw. oczkiem, w które wchodzi śruba.

Klucze grzechotkowe – są to klucze płasko-oczkowe, z oczkiem po obu stronach lub jedynie na przegubie, zaopatrzone dodatkowo w usprawniającą pracę i wyposażoną w zęby grzechotkę.

Klucze rurowe – są to klucze przeznaczone specjalnie do odkręcania zaworów oraz rur. Ich szczęki są regulowane, a ich wewnętrzna strona ma budowę rowkowaną, by okrągły profil rury można chwycić mocno i pewnie.

Kucze hakowe – przystosowane zarówno do odkręcania śrub, jak i rur. Ich ząbkowane szczęki mają kształt haka, przy czym górna jego część jest ruchoma. Sprawdzą się przy pracy ze śrubami zniszczonymi, gdzie zawodzą inne rodzaje kluczy.

Znajdziesz je w Castoranie

Tutaj http://www.castorama.pl/katalog-produktow/narz/narzedzia-reczne.html możecie zapoznać się z bogatą ofertą kluczy oraz innych narzędzi niezbędnych przy majsterkowaniu. Naprawa roweru, wymiana koła w samochodzie, montaż mebli? 17 lat Castoramy, która właśnie obchodzi urodziny, zobowiązuje – dziś znajdziecie tu wszystko, co potrzebne jest w waszym warsztacie.

Photo credit: Foter / CC BY-SA

Photo credit: k_unit / Foter / CC BY-NC-SA