Wybór odpowiedniej bramy, która zapewni nam maksymalny komfort użytkowania nie jest prosty. Na rynku królują dwa typy bram, które wciąż ze sobą rywalizują – są to bramy skrzydłowe oraz bramy przesuwne. Z tego tekstu dowiecie się nieco więcej o tych drugich, które stają się coraz bardziej popularne i polowi wypierają swoje największe konkurentki. Dlaczego tak się dzieje, jakie są ich zalety, a jakie wady, które o tym decydują.


Ich plusy

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że ten typ bram jest korzystny w bardzo wielu sytuacjach, zarówno kiedy dysponujemy sporym podwórkiem przed naszym domem, jak i wtedy, kiedy tuż za ogrodzeniem mamy już drzwi wejściowe do domu bądź też wjazd do garażu. Bramy przesuwne nie potrzebują miejsca na otwarcie skrzydeł, ponieważ przesuwają się wzdłuż ogrodzenia. Warto również powiedzieć o tym, że nie potrzebują one również dodatkowego podparcia, ponieważ są niejako zawieszone w powietrzu. Ich ogromnym atutem jest bez wątpienia możliwość zastosowanie specjalnej automatyki do bram, z której już płyną same walory. Chodzi tutaj o to, że pomaga nam ona w uzyskaniu pełnego komfortu z użytkowania naszej bramy – dzięki użyciu przycisku na pilocie, nasza brama będzie się otwierała i zamykała zupełnie sama. Co najważniejsze, zastosowanie takiej automatyki jest bardzo szerokie i pasuje ona do niemal każdego rodzaju bram, także tych, które na początku były montowane bez tego dodatkowego wyposażenia. To jednak nie koniec, ponieważ warto zaznaczyć, że do odpowiedniej pracy, bramy te potrzebują wykorzystania zaledwie jednego silnika, a napęd ten da się z łatwością regulować. To trwałe i niezwykle komfortowe rozwiązanie, z które zadowoli najbardziej wybrednych użytkowników.

I ich minusy

Jak wiadomo, nie ma takiej rzeczy, która mogłaby być w stu procentach idealna. Nawet jeśli nam się wydaje, że coś jest perfekcyjne, zawsze można znaleźć taką cechę, która wyprze szybko tę teorię. I tak w przypadku bram przesuwnych musimy się na przykład pogodzić z tym, że wzdłuż ogrodzenia, gdzie brama musi się otwierać, nie możemy niczego posadzić, od roślin do żywopłot. Oczywiście jeśli nie posiadamy przed domem dość szerokiego frontu, to to rozwiązanie może nie być dla nas w ogóle możliwe. Należy pamiętać również o tym, że brama szynowa, która jest jednym z typów bram przesuwnych wymaga dodatkowej kontroli, jeśli chodzi o tytułowe szyny, do których może napadać w okresie zimowym gęsty śnieg, który to utrudni znacznie jej pracę.