Pytanie, wbrew pozorom, nie jest pozbawione sensu, mimo że producenci nie przygotowali dla Dolnego Śląska ani jego stolicy specjalnej promocji. Zrobili to włodarze miejscy – na czym polega oferta przygotowana przez nich dla mieszkańców Wrocławia i kilku miejscowości tej części Polski?

Wzorem Krakowa stolica Dolnego Śląska przygotowała projekt, który uzdrowić ma atmosferę w mieście. Ta, jak wiadomo, jest tym gorsza, im więcej pieców węglowych starego typu zasila ją każdej zimy szkodliwymi efektami spalania. Nie inaczej jest z przydomowymi kotłowniami na węgiel. Szkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla i dwutlenek siarki przedostają się do atmosfery pogarszając jej jakość. Nie należy do wyjątków spalanie śmieci w piecach na węgiel. Nie zawsze jest możliwe przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej i trzeba odwołać się do świadomości ekologicznej mieszkańców. W jaki sposób?

 Miasto wprowadzać musi odgórne zarządzenia (jak w Krakowie) uniemożliwiając budowę nowych domów bez rozwiązań proekologicznych, może też wyasygnować pewne fundusze, które zrekompensują właścicielom posesji koszty zmiany tradycyjnego systemu ogrzewania na elektryczny lub gazowy.

Ten ostatni przykład – refundacji kosztów – ogłosili urzędnicy wrocławskiego magistratu. Ich celem jest doprowadzenie do zlikwidowania tysiąca pieców węglowych  i zamiany ich na nowsze technologicznie i nie spalające węgla ani drewna. Dokładna kwota zwrotu inwestycji nie jest znana, ale uzależniona ona będzie od kosztów, jakie poniósł każdy wymieniający z osobna i ma sięgnąć najmniej połowy wydanych funduszy.

 W takim wypadku warto postarać się o piec zaawansowany technologicznie na tyle, by jak najbardziej ograniczył koszty ogrzewania energią elektryczną lub gazem ziemnym w latach następnych. Pomoc włodarzy wrocławskich będzie jednorazowa i nie ma co liczyć na pomoc w opłacie comiesięcznych zobowiązań za media używane do ogrzania wnętrza. Trzeba się z tym liczyć decydując się na skorzystanie z programu wymiany pieców węglowych. Program przewiduje wymianę pieców nie tylko w kamienicach, ale także w domach jednorodzinnych. Decyzja co do nowego źródła ogrzewania nie powinna być przypadkowa, najlepiej przy tej okazji poradzić się fachowca, który oceni wady i zalety każdego z możliwych typów ogrzewania. Na podobną co wrocławianie pomoc liczyć mogą mieszkańcy Jeleniej Góry, Głogowa, Lubina i Szczawna-Zdroju.