Dzięki wyrzynarce możemy ciąć przede wszystkim drewno, ale także miękki metal i tworzywa. Nie jest to narzędzie którego używamy na co dzień, jednak bardzo często okazuję się niezbędne przy majsterkowaniu czy drobnych pracach w domu. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się parametrom wyrzynarek i wybrać jak najlepsze urządzenie w przystępnej cenie.

Wyrzynarka jest ręcznym narzędziem, które w głównej mierze służy do precyzyjnego cięcia drewna, ale nie tylko. Oprócz drewna tnie się również tworzywa sztuczne i miękkie metale. Jest idealnym narzędziem do cięć krzywo-liniowych, można nią także wyrzynać otwory o dużej średnicy. Za pomocą wyrzynarki można uzyskać prostą linię przecięcia lub linię przecięcia o nieregularnym kształcie (łuki, zygzaki). Dlatego też wyrzynarka okazuje się być niezbędnym narzędziem w warsztacie każdego majsterkowicza.

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na zakup wyrzynarki do naszego warsztatu, to po pierwszym rozeznaniu wiemy że wybór jest bardzo duży. Poszczególne modele różnią się miedzy sobą parametrami, które mają znaczący wpływ na ich cenę. Jeżeli wyrzynarka potrzebna jest na tylko do doraźnych prac i nie będziemy jej wykorzystywać zawodowo, to możemy zdecydować się na modele tańsze, o niższych parametrach użytkowych. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na trzy podstawowe czynniki: maksymalną głębokość cięcia, liczbę skoków na minutę oraz typ uchwytu.

stolarz

Maksymalna głębokość cięcia podawana jest zazwyczaj tylko dla jednego rodzaju materiału – zazwyczaj jest to drewno, rzadziej metal i tworzywa sztuczne. Od tego parametru będzie zależało jak grube materiały będziemy mogli przecinać naszą wyrzynarką. Szybkość cięcia zależy od liczby skoków na minutę – im jest większa, tym lepiej. Zazwyczaj wyrzynarki wykonują od 500 do 3000 skoków. Przy zakupie trzeba także zwrócić uwagę na typ uchwytu oraz to, do jakiego rodzaju brzeszczotów do wyrzynarek jest przystosowana. Uchwyt może być dostosowany do brzeszczotów o zaczepie typu T, 2T lub U. Do każdego rodzaju materiałów stosuje się różne brzeszczoty.