Zanim przystąpimy do zmontowywania szafy wnękowej konieczne jest, abyśmy mieli przygotowany projekt z rozrysowanymi wszystkimi elementami konstrukcji.

Projekt, na przykładzie którego będziemy prezentować co należy robić krok po kroku, oparty jest na przykładzie konstrukcji szafy trójdzielnej.

Niezbędnymi do wykonania tej pracy narzędziami będą: wiertarka udarowa, wkrętarkę, która jednocześnie po zastosowaniu odpowiedniej nakładki będzie otwornicą, dalej potrzebne nam będą śruby, wyrzynarka (przyda się w momencie, gdy w pomieszczeniu mamy przymocowane na stałe listwy podłogowe, w których będziemy musieli wyciąć odpowiednie otwory), szlifierka kątowa, prowadnica, uchwyty do drążków, nazywane powszechnie rozetkami, zaślepki do zakamuflowania komfirmatów oraz kątowniki.

Montowanie szafki najlepiej rozpocząć od środkowej jej części, czyli od dwóch mających stać pionowo w środku desek, w których następnie wywiercimy otwory na śruby. Aby otwory znalazły się w odpowiednich miejscach, przez tym jak weźmiemy w dłoń wiertarkę, należy narysować na deskach punkty wiercenia, które wyznaczymy precyzyjnie odmierzając odległości metrem. Najlepiej jeżeli otwory znajdą się w odległości dziesięciu centymetrów od krawędzi.

Aby nie uszkodzić laminatu deski, podczas wywiercania otworów podłóżmy pod deskę kawałek drewna. otwory wykonać należy również wewnątrz bocznej krawędzi desek. Posłużą one do montowania półek.

Następnie czas na dopasowanie poprzecznych desek do ścian z listwami podłogowymi. Najlepiej odrysować dokładny kształt listwy na desce a dopiero później, po narysowanej linii, przebiegać wyrzynarką.

A jak to wygląda w praktyce?