swieceŚwiecie zapłonowe, czyli popularne świece samochodowe są używane w pojazdach mechanicznych z silnikiem posiadającym zapłon iskrowy. Warto mieć w garażu zapasowe świece, które przydadzą się nie tylko do samochodu, ale także urządzeń mechanicznych wykorzystywanych na co dzień w pracach w ogrodzie.

Problem pojawia się w momencie zakupu świec. W zasadzie większość z nich wygląda tak samo i dla kompletnego laika nie ma między nimi żadnej różnicy. Mają one natomiast zupełnie różne parametry, które niekoniecznie muszą być odpowiednie do naszego samochodu czy traktorka. Przy zakupie lepiej nie kierować się zasadą kupna dokładnie takiej samej świecy jaką wyciągnęliśmy z samochodu, mimo że jest to dosyć popularna praktyka. Nie mamy bowiem żadnej pewności, że poprzednia świeca była idealnie dopasowana (no chyba że wymieniamy świecę w samochodzie który kupiliśmy prosto z salonu). Przy używanych samochodach zaleca się jednak aby przed zakupem zajrzeć do instrukcji samochodu lub do katalogu producentów świec. Świece zapłonowe niezależnie od prezentowanych parametrów i rodzajów, spełniać mają tą samą rolę. Mogą się one jednak różnić od siebie rozmiarem – kształtem obudowy, gwintu, standardem wykonania; wartością cieplną, jak również rodzajem wykorzystywanych elektrod.

swiece

Świece zbudowane są ze styku, złącza, izolatora, elektrody środkowej oraz masowej. W zasadzie możemy wyróżnić dwa rodzaje świec, które oprócz parametrów różnią się miedzy sobą rodzajem montażu. Pierwsze to świece z płaską, podatną na nacisk uszczelką. Wkręca się je do wyczuwalnego oporu, a następnie dociąga o 90 stopni. Drugi rodzaj świec to świeca z uszczelką w kształcie stożka, którą podczas montażu dociąga się po wyczuciu oporu jedynie o 15 stopni. Każdą świecę należy montować ostrożnie, aby nie zniszczyć gwintu.

Popularne świece kosztują około 15 zł i wytrzymują nawet 30 tysięcy kilometrów. Można także kupić świece z stopem itru, które są dwa razy bardziej wytrzymałe. Świece z elektrodami platynowymi są zdecydowanie droższe (od 40 zł), ale są zdecydowanie najtrwalsze.