Wiercenie, czyli tworzenie w materiale otworu należy do podstawowych czynności każdego majsterkowicza. Odpowiednie podejście do wiercenia zapewni nam szybką i skuteczną pracę. Na co więc zwrócić uwagę?

1.Trzymając wiertarkę zawsze trzymajmy ją w osi wiertła. Starajmy się unikać wszelkich odchyleń na boki, górę i dół.

2.Zarówno materiał jak i wiertło muszą być dobrze i solidnie przymocowane. Dzięki temu nasza praca będzie przebiegała nie tyle co sprawnie, ale też całkowicie bezpiecznie.

3.Wiertło musi być koniecznie dopasowane do materiału. Nie użyjemy bowiem tego samego wiertła do wiercenia w drewnie co do wiercenia w metalu.

4.Podobnie do dopasowania wiertła należy przyłożyć odpowiednią siłę nacisku do poszczególnych wierceń. Mając do czynienie ze szkłem użyjmy siły bardzo małej, zaś w przypadku metalu miejmy większej siły.

5.Pamiętajmy również o zasadzie „Im twardsze podłoże, tym mniejsza prędkość wiertła”.

6.Chcąc zmienić kierunek obrotu wiertła, wyłączmy najpierw silnik urządzenia.

7.Wiercąc otwór  w dowolnym materiale, zawsze należy co kilka chwil wysunąć wiertło, dając wytworzonym wiórom miejsce ucieczki.

8.Wywiercając większy otwór zawsze musimy zacząć od otworu małego, stopniowo powiększając jego średnicę.

9.Pracując z wiertłem należy odpowiednio o nie zadbać. Użyjmy od czasu do specjalnego płynu (np. oleju chłodzącego), który ochłodzi nasze urządzenie, a tym samym nie doprowadzi do jego przegrzania i obniżenia efektywności.

10.Ostatnia, ważna dla każdego majsterkowicza rada dotyczy wiercenia otworów pod gwinty. W ich przypadku musimy oczywiście odpowiednio dobrać średnicę do danego gwintu.

Przestrzegając powyższych 10 rad,  praca z wiertarką z pewnością  nie będzie miała dla majsterkowicza żadnych tajemnic, przyczyniając się do  szybkiej, skutecznej i przyjemnej pracy.