Rozplanowanie położenia gniazdek elektrycznych może mieć większe znaczenie niż pierwotnie zakładamy; miejsce założenia kontaktów determinuje bowiem położenie większości sprzętów domowych, co już wybitnie wpływa na komfort ich użytkowania. Jak zatem powinniśmy rozmieścić gniazdka elektryczne?

Po pierwsze – ilość

Planowanie rozłożenia gniazdek elektrycznych należy zacząć od określenia, ile kontaktów będzie nam potrzebnych. Musimy uwzględnić gniazdka przeznaczone na oświetlenie pomieszczeń, a także mające za zadanie być źródłem energii dla najważniejszych sprzętów domowych, takich jak np. lodówka. Od razu warto zaznaczyć, że nie każde urządzenie musi mieć swój oddzielny kontakt – czasem lepiej jest zakupić przedłużacz, szczególnie do pokoi, w których podłączamy jednocześnie kilka sprzętów elektronicznych (laptop, komórka, tablet, telewizor itp.).

Mimo wszystko – wszędzie

Gniazdka elektryczne, nawet w przypadku małego mieszkania czy domu, należy umieścić w każdym pomieszczeniu. Jest to zabieg mający na celu poprawę komfortu i wygodę ewentualnej pracy; może się np. okazać, że do pozornie niepotrzebnego kontaktu w garderobie trzeba będzie podłączyć suszarkę czy żelazko. Warto zainstalować gniazdko nawet w kotłowni czy piwnicy – dzięki temu bezproblemowo podłączymy lampę, która bardzo nam się przyda w tak ciemnych pomieszczeniach.

W zależności od pomieszczenia

Ulokowanie gniazdek będzie zależało od rodzaju zabudowy pomieszczenia. Na przykład w łazience, w której najczęściej znajduje się wanna lub kabina, toaleta i umywalka, gniazdko należy umieścić na fragmencie ściany, która nie będzie znajdowała się tuż nad tymi urządzeniami; zapobiegnie to kontaktowi gniazdka z wodą. Z kolei w kuchni warto umieścić gniazdko powyżej wysokości blatu kuchennego – dzięki temu podłączymy do niego podręczne urządzenia kuchenne, takie jak np. robot kuchenny czy mikrofala. Kontakty w pozostałych pomieszczeniach są rozlokowane najczęściej tuż nad podłogą.