Remont mieszkania – mały czy duży – zawsze jest związany z dużym przedsięwzięciem pod każdym względem. Tak więc przed przystąpieniem do prac musimy zaplanować kolejność prac. Dzięki nim z łatwością i jak najsprawniej wykonamy wszelkie zadania.

Co i kiedy remontować?

Zasada jest taka, że najlepiej rozpocząć od prac najpilniejszych oraz największych, dopiero na końcu wykonajmy drobne naprawy. Z łatwością zorganizujemy je szybko i sprawnie, więc nie ma potrzeby, by nadawać im jakiś priorytet. Pamiętajmy, że niektóre prace remontowe można wykonywać tylko w konkretnych porach roku, uwzględniając warunki pogodowe (więcej na ten temat w tym wpisie). Mowa tu o wymianie okien czy instalacji grzewczej. Prace te wykonuje się od wiosny do jesieni. Jednocześnie w tym okresie lepiej wziąć się za prace wykończeniowe i malowanie. W zimę zaś zaplanujmy prace remontowe, które wykonuje się tylko w domu. Do nich można zaliczyć renowację parkietu czy wymianę paneli.

scaffold-1665165_960_720

Dokładna kolejność prac

Żeby praca była efektywna, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności wszystkich działań. Zawsze zaczynajmy od zrobienia wylewek i tynkowania ścian. Później warto zabrać się za prace w łazience, czyli montowanie wanny, przymiarki ceramiki sanitarnej itd. W dalszej kolejności powinniśmy zacząć gruntować i malować ściany. Kolejne prace to układanie podłóg, a jak inwestujemy w parkiet, to trzeba wykonać również cyklinowanie. Dalej lakierowanie lub olejowanie parkietu.

Pamiętajmy, że jak mamy parkiet z drewna egzotycznego, to te czynności można dopiero wykonać po mniej więcej trzech tygodniach od ułożenia. Na końcu zabieramy się za montowanie drzwi i listew przypodłogowych, za drugie malowanie czy tapetowanie. Montujemy zabudowę kuchenną, osprzęt elektroniczny. Faktycznym jednak końcem jest poprawa miejsc uszkodzonych. Po każdym remoncie trzeba coś poprawić, nie ma tu wyjątku.

Co jak pomylimy kolejność prac?

Możemy mieć problem, bo remont się niepotrzebnie przedłuży, a to wiąże się z samymi minusami. Nie uda nam się utrzymać w ramach – czasowych i finansowych, które sobie na początku zaplanowaliśmy. To tylko potwierdza, jak jest to ważne, szczególnie że nie wymaga to wielkiego wysiłku. Potrzeba trochę namysłu i czasu, by przygotować plan remontu.