Sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a ty trzęsiesz się z zimna? Świetnym sposobem na dogrzanie pomieszczenia są elektryczne grzejniki przenośne. Jednak ich oferta jest na tyle obszerna, że wybór tego odpowiedniego może okazać się nie lada wyzwaniem.

Grzejniki olejowe w pigułce

Jednym z najpopularniejszych rodzajów przenośnych urządzeń grzewczych są grzejniki olejowe, które swoim wyglądem przypominają nieco mobilny kaloryfer. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Grzejnik wypełniony jest specjalnym olejem, który podgrzewany jest przez elektryczne grzałki zamontowane wewnątrz urządzenia.

Choć grzejniki olejowe nagrzewają się dość wolno, co z pewnością jest ich największą wadą, po odłączeniu od prądu pozostają ciepłe jeszcze przez długi czas. Co więcej, grzejniki olejowe nie wysuszają powietrza, możemy z nich bez żadnych obaw korzystać przez całą dobę, a ponadto nadają się do ogrzewania nawet dużych pomieszczeń.

Parametry grzejników olejowych

Przed zakupem grzejnika elektrycznego, w tym olejowego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów technicznych urządzenia: moc grzewczą, zakres regulacji mocy, rozmiary, wagę oraz długość przewodu.

Moc grzewcza powinna być uzależniona od wielkości pokoju, który chcemy ogrzać. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia trzeba zagwarantować 100 watów. Moc grzewcza urządzenia, które zazwyczaj posiada skokową lub płynną regulację, najczęściej zwiększana jest za pomocą pokrętła lub przełącznika.

Rozmiar i wagę grzejnika najlepiej uzależnić od własnych preferencji i możliwości, a także wielkości pokoju. Warto jednak mieć na uwadze, że grzejnik służący do dogrzania pomieszczenia powinno się łatwo przenosić. Z kolei długość przewodu, niezależnie od rodzaju urządzenia, wynosi zwykle od 1,5 do 1,7 metra.