Wodę można filtrować na wiele sposobów, przy udziale różnych kosztów. Cel jest jeden: zwiększenie poziomu higieny, przekładająca się na jakość estetyczną cieczy spożywczej.
Oto kilka rodzajów filtrów, stosowanych w domach, firmach, zakładach produkcyjnych.
Filtr węglowy – węgiel w nim zawarty aktywuje się za sprawą zaawansowanej technologii, która działa poprzech wchłanianie problematycznych związków – głównie przez usuwanie przykrego zapachu i smaku. Węgiel granulowany to porowaty materiał, o ogromnej powierzchni. Dzięki niej właśnie wchłania zanieszczyszenia, osadzające się w jego porach. Takie filtry do uzdatniania wody skutecznie usuwają związki organiczne.
Filtr UV – zabija większość bakterii oraz wirusów w wodzie, przechodzącej przez pozostałe filtry. Nie likwiduje jednak wszystkich chemicznych brudów, obecnych w wodzie.
Filtr destylujący – ogrzewa wodę do temperatury wrzenia i kondensuje parę. Wysokiej jakości filtracja, mimo wszystko, może nie uporać się z silnymi zanieczyszczeniami, ponadto do jej przeprowadzenia potrzeba dużej ilości energii. Niektórzy użytkownicy skarżą się, że woda destylowana za bardzo się pieni, gdyż zawiera mniejszą ilość rozpuszczonego w niej tlenu.
Filtry typu Sand – korzystające z pracy turbin, przez ponad sto lat używane były w oczyszczalniach ścieku. Obecnie, machiny te są stale modyfikowane, tak by mogły radzić sobie z wodą, płynącą pod dużym ciśnieniem. Pracą tych filtrów zarządza się za sprawą panelu sterowania plus basenu pompy i zjawiska odwróconej osmozy. Jak widać: konstruowanie owych udogdnień wymaga świetnej znajomości chemii i ifizyki, jak również posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania urządzeń użytkowych.