Drabina to coś, co przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Konstrukcja stalowa lub drewniana, która ułatwia wejście na niewielką wysokość przyda się nawet podczas tak typowych zajęć jak malowanie pomieszczeń czy wkręcanie żarówki.


Ich budowa jest niezwykle prosta – dwie pionowe belki, połączone kilkunastoma poprzecznymi, ustawionymi równolegle do siebie. Często drabiny są składane, aby łatwiej można je było transportować. Ten najbardziej popularne drabiny składają się z trzyczęściowego, aluminiowego stelażu. Jej największą zaletą jest fakt, że jest to drabina samostojąca. Nie musimy znajdować powierzchni do oparcia, aby można się było po niej wdrapać nieco wyżej. Jest to drabina typu piramida.


Drabina tego typu, która posiada jeszcze wysuwana część nazywa określana jest drabiną typu konserwatorskiego, jeszcze inaczej – z podwyższeniem. Jej stabilność zapewniają dodatkowe zaczepy, haki spinające.
Drabiny aluminiowe znajdą się więc z wyposażeniu zarówno fachowca, jak i amatora. Dodatkową zaletą, jest fakt, że przez wykorzystanie materiału, jakim jest aluminium, są one lekkie przez co łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Z takiej niewielkich rozmiarów drabiny z pewnością chętnie skorzysta każda z gospodyń domowych podczas wieszania firanek czy innych, typowych  prac porządkowych.


Aluminiowe drabiny dzielimy na przystawne, proste (opierane o ścianę), dwuelementowe i trzyelementowe (wolnostojące).
Ważne jest, aby każda drabina spełniała odpowiednie normy z zakresu bezpieczeństwa i wytrzymałości.