Pianka tapicerska nazywana jest również gąbką tapicerską. Jest to materiał, który jest godny uwagi, dla każdego, kto chciałby odnowić swoje stare meble.

Szerokie zastosowanie

Poliuretanowa (oznaczenie PU) pianka tapicerska ma szerokie zastosowanie – występuje w różnych szerokościach, gęstościach, jak również i poziomie sztywności. Pianka tapicerska jest często wykorzystywana – wszystko zależy od rodzaju, jaki zdecydujemy się wybrać. Każda gęstość oraz szerokość dostępnej pianki posiada różne zastosowanie.

Pianki tapicerskie najczęściej występują w postaci arkuszy, sprzedawane są w formatach o standardowym rozmiarze – 200 centymetrów na 120 centymetrów. Dostępne są również w różnych rodzajach grubości. Najcieńsze występują już od 0,5 centymetra grubości, natomiast najgrubsza aż do 10 centymetrów – można znaleźć również grubsze, wszystko zależy od danego producenta. Na rynku dostępne są również arkusze w mniej standardowym rozmiarze – o mniejszej szerokości np. 90 centymetrów, jak również i większej np. 150 centymetrów.

pexels-photo-7931

Przed zakupem

Decydując się na zakup pianki tapicerskiej, najczęściej można spotkać się ze standardowym rozmiarem – o oznaczeniu T2544, 200 centymetrów na 120 centymetrów i grubości 5 centymetrów.  Litera „T” oznacza, że model jest standardowym rodzajem pianki tapicerskiej. Liczba „25” oznacza jej gęstość, czyli wagę przypadającą na metr sześcienny – w tym wypadku oznacza ona 25 kilogramów na jeden metr sześcienny.

Oznaczenie „44” oznacza sztywność dla danej pianki. Sztywność określa się za pomocą testu. W tym wypadku format pianki 50 centymetrów na 50 centymetrów na 10 centymetrów ściska się przy pomocy specjalnego przyrządu, a następnie ściska się o 40% jej wysokości. Dla tego przypadku do 6 centymetrów. Dla tego przypadku liczba 44 oznacza, że pianka oddaje nacisk 4,4kPa. Kolejne trzy liczby określają długość, szerokość oraz grubość danego arkusza. Więcej informacji na ten temat znajdziesz też w artykule Właściwości pianki tapicerskiej.

Ogólna zasada

Ogólnie przyjęto zasadę, że im większa gęstość pianki, tym lepsza jest jej wytrzymałość oraz jakość. Pianki z oznaczeniem T35 – czyli gęstości 35 kilogramów na metr sześcienny stosowane są najczęściej do wypełniania materacy do łóżek oraz do kanap. Pianki z oznaczeniem T25, czyli o gęstości 25 kilogramów na metr sześcienny stosuje się najczęściej do obić oparć krzeseł, ław czy w klubowych lożach.